«ՏաԹևեր» հետադարձելի ճոպանուղին կառուցվել է 2010 թվականին: Նույն տարում «ՏաԹևեր»-ը գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ որպես աշխարհի ամենաերկար (5752 մ), հետադարձալի անդադար ճոպանուղի:
Ճոպանուղին շահույթ չհետապնդող «Տաթևի դարպասներ» ծրագրի մի մասն է կազմում, որից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի ներքո համայնքների զարգացման նախագծերին:
2010 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2022 թվականի հուլիսը «ՏաԹևեր» ճոպանուղու ծառայություններից օգտվել է ավելի քան 1 300 000 մարդ։ Օդային ճանապարհը դեպի վանք տևում է մոտ 12 րոպե, իսկ Որոտանի կիրճի զառիթափ օձաձև ճանապարհի երկայնքով՝ մոտ 40 րոպե։ Թռչելով կիրճի վրայով՝ խցիկները հասնում են 320 մ առավելագույն բարձրության։ Յուրաքանչյուր խցիկ կարող է տեղավորել 30 ուղևոր և մեկ բորտուղեկցորդուհի։ Ճոպանուղու թողունակությունը ժամում 240 մարդ է։
«ՏաԹևեր»-ն անմիջապես սկսեց ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը ուղել Սյունիքի մարզի վրա։ Այն լուսաբանել են տասնյակ միջազգային լրատվամիջոցներ, այդ թվում՝ CNN-ը, National Geographic-ը, smithsonian.com-ը, Euronews-ը, Financial Times-ը, El Pais-ը, Forbes և այն:
Տաթև են այցելել բազմաթիվ ճանաչված մշակութային գործիչներ, գործարարներ և մարզիկներ։ Նրանց թվում են աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, բարերար բարոն Էրիկ դե Ռոտշիլդը, ջազ երգչուհի Տաթևիկ Հովհաննիսյանը, Միրզոյան քառյակը, երգիչ Սիլը, ռեժիսոր Ստաս Նամինը, շախմատի աշխարհի 16-րդ չեմպիոն Մագնուս Կառլսենը, գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը և շատ ուրիշներ։

Крылья Татева, пассажирская канатная дорога
«Крылья Татева» — самая длинная в мире пассажирская канатная дорога, что подтверждается Книгой рекордов Гиннесса. Рекордной оказалась не только длина воздушной магистрали (5 752 м), но и сроки её возведения — всего лишь 10 месяцев.
Канатная дорога входит в комплекс «Ворота Татева» — некоммерческий проект, вся прибыль от которого направляется на восстановление Татевского монастыря и развитие близлежащих территорий по программе «Возрождение Татева».
С октября 2010 года по июль 2022 года услугами канатной дороги «Крылья Татева» воспользовались более 1 300 000 человек. Воздушный путь в монастырь занимает около 12 минут, в то время как на дорогу по крутому серпантину Воротанского ущелья уходит порядка 40 минут. Пролетая над ущельем, кабины достигают максимальной высоты 320 метров. Каждая кабинка вмещает 30 пассажиров и одного бортпроводника, пропускная способность канатной дороги составляет 240 человек в час.
«Крылья Татева» сразу же стали привлекать внимание всего мира к региону. О них рассказывали десятки международных медиа, включая CNN, National Geographic, smithsonian.com, Euronews, Financial Times, El Pais, Forbes и многие другие.
Многочисленные известные деятели культуры, бизнесмены и спортсмены побывали в Татеве. Среди них всемирно известный шансонье Шарль Азнавур, меценат барон Эрик де Ротшильд, джазовая певица Татевик Оганесян, квартет Мирзояна, певец Seal, режиссёр Стас Намин, 16-й чемпион мира по шахматам Магнус Карлсен, гроссмейстер Левон Аронян и другие.