Ֆուտբոլի վերածնունդը Դիլիջանում՝ «Իմպուլս» Ֆուտբոլի Ակադեմիա
2023 թվականի սկզբից Դիլիջանի «Իմպուլս» ֆուտբոլային ակումբում գործում է ֆուտբոլի մանկական ակադեմիան, որտեղ մարզվում են 5-ից 16 տարեկան 200 պատանի ֆուտբոլիստներ։ Ակումբի` տղամարդկանց նորաստեղծ թիմն արդեն իսկ մասնակցում է սիրողական լիգայի (Հայաստանի երրորդ ուժեղագույն դիվիզիոն) պաշտոնական խաղերին։
Այս տարվա հունվարին «Իմպուլս» ֆուտբոլային ակումբը Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի (DDF) աջակցությամբ բացեց ֆուտբոլի մանկական ակադեմիան, որը ակտիվ և առողջ ապրելակերպի մշակույթի խթանման նոր ալիք բարձրացրեց սպորտային հարուստ անցյալ ունեցող Դիլիջանում Մեկ տարուց քիչ ժամանակում նախագծում ներգրավվել են երկու հարյուր պատանի, ձևավորվել են տղամարդկանց և կանանց մեծահասակների թիմեր, ինչպես նաև՝ կազմավորվել է միջազգային փորձառու մասնագետներից բաղկացած աշխատակազմ:
Այսօր այստեղ երեխաների հետ միաժամանակ աշխատում են ռուս և հայ մարզիչներ։ Ակադեմիայի մարզական տնօրեն Ալեքսանդր Գոլովենկովը երկար տարիներ աշխատել է երեխաների հետ Մոսկվայի «Բարսելոնա», «Միլենիում Յունայթեդ» դպրոցներում և մերձմոսկովյան «Իստրա» մանկապատանեկան մարզադպրոցում։ «Իստրայից» նրա գործընկերը՝ ավագ մարզիչ Ֆիլիպ Սնիխովսկին, աշխատել է նաև Կրասնոդարի ակադեմիայում։ «Իմպուլսի» մյուս մարզիչը` Նարեկ Դավթյանը, ծնունդով դիլիջանցի է, տեղի մարզադպրոցի սան, Հայաստանի ֆուտզալի Բարձրագույն լիգայի նախկին խաղացող։
Յուրաքանչյուր տարիքային խմբի համար ակադեմիայում մշակվում է մարզումների արդյունավետ ծրագիր: Ընդհանուր ֆիզիկական զարգացման և ֆուտբոլային հմտությունների հետ մեկտեղ այստեղ երեխաներին և դեռահասներին օգնում են ձեռք բերել առաջնորդության և թիմային աշխատանքի հմտություններ, սովորեցնում նպատակներ դնել և որոշումներ կայացնել:
«Իմպուլսի» մանկական թիմերը պարբերաբար ընկերական հանդիպումներ են ունենում Երևանի և Տավուշի մարզի հասակակիցների հետ: 2024 թվականին նախատեսվում է նրանց մասնակցությունը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հովանու ներքո անցկացվող պաշտոնական մրցումներին։
«Իմպուլսը» նախատեսում է մարզել պատանի սաներին իր իսկմեծահասակների թիմերի խաղացողներ դարձնելու համար: Ակումբի տղամարդկանց հիմնական թիմը հաջողությամբ հանդես է գալիս Հայաստանի սիրողական լիգայում։ Ակումբի ղեկավարության և ֆուտբոլային հանրության կարծիքով, մոտ ապագայում թիմը պրոֆեսիոնալ՝ առաջին դիվիզիոնում տեղ զբաղեցնելու մեծ շանսեր ունի։ Բացի այդ, «Իմպուլսը» առաջիկայում նախատեսում է ընդլայնել ակադեմիայի մարզչական կազմը:
«Իմպուլս ֆուտբոլային ակադեմիա» նախագիծն իրականացվում է Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից 2012 թվականին մեկնարկած Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում։

Возрождение футбола в Дилижане: футбольная академия «Импульс»
С начала 2023 года в дилижанском футбольном клубе «Импульс» работает детская академия. В ней тренируются 200 юных футболистов от 5 до 16 лет. А недавно сформированная мужская команда клуба уже играет в официальных матчах любительской лиги (третьего по силе дивизиона Армении).
В январе этого года футбольный клуб «Импульс» при поддержке Dilijan Development Foundation (DDF) открыл детскую футбольную академию. Её появление в Дилижане — городе с богатым спортивным прошлым — породило новую волну популяризации активного, здорового образа жизни. Проект меньше чем за год привлек в академию две сотни юных воспитанников, позволил сформировать мужскую и женскую взрослые команды клуба и собрал международный коллектив опытных специалистов.
photo5.jpg
Сегодня с детьми здесь работают российские и армянские тренеры. Александр Головенков — спортивный директор академии — много лет обучал детей в московских школах Barcelona и Millennium United и в подмосковной ДЮСШ «Истра». Его коллега по «Истре», старший тренер Филипп Сниховский, работал также в академии «Краснодар». Еще один тренер «Импульса», Нарек Давтян, — уроженец Дилижана, воспитанник местной спортшколы и бывший игрок высшей лиги Армении по футзалу.
Для каждой возрастной группы в академии разрабатывается собственная программа эффективных тренировок. Наряду с общим физическим развитием и навыками игры в футбол они помогают детям и подросткам обрести лидерские качества и научиться работать в команде, ставить перед собой цели и принимать решения.
Детские команды «Импульса» регулярно встречаются в товарищеских матчах со сверстниками из Еревана и Тавушского региона. В 2024 году запланировано их участие в официальных соревнованиях под эгидой Федерации футбола Армении.
«Импульс» рассчитывает воспитать из юных спортсменов игроков для своих взрослых команд. Основная, мужская команда клуба успешно выступает в любительской лиге Армении. По мнению руководства клуба и футбольного сообщества, у нее высокие шансы в скором будущем занять место в профессиональном, первом дивизионе. Также в ближайших планах «Импульса» — расширение тренерского состава академии.
Проект футбольная академия "Импульс" реализуется в рамках программы развития Дилижана, запущенной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд в 2012 году.