Ֆուտբոլի վերածնունդը Դիլիջանում՝ «Իմպուլս» Ֆուտբոլի Ակադեմիա
2023 թվականի սկզբից Դիլիջանի «Իմպուլս» ֆուտբոլային ակումբում գործում է ֆուտբոլի մանկական ակադեմիան, որտեղ մարզվում են 5-ից 16 տարեկան 200 պատանի ֆուտբոլիստներ։ Ակումբի` տղամարդկանց նորաստեղծ թիմն արդեն իսկ մասնակցում է սիրողական լիգայի (Հայաստանի երրորդ ուժեղագույն դիվիզիոն) պաշտոնական խաղերին։
Այս տարվա հունվարին «Իմպուլս» ֆուտբոլային ակումբը Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի (DDF) աջակցությամբ բացեց ֆուտբոլի մանկական ակադեմիան, որը ակտիվ և առողջ ապրելակերպի մշակույթի խթանման նոր ալիք բարձրացրեց սպորտային հարուստ անցյալ ունեցող Դիլիջանում Մեկ տարուց քիչ ժամանակում նախագծում ներգրավվել են երկու հարյուր պատանի, ձևավորվել են տղամարդկանց և կանանց մեծահասակների թիմեր, ինչպես նաև՝ կազմավորվել է միջազգային փորձառու մասնագետներից բաղկացած աշխատակազմ:
Այսօր այստեղ երեխաների հետ միաժամանակ աշխատում են ռուս և հայ մարզիչներ։ Ակադեմիայի մարզական տնօրեն Ալեքսանդր Գոլովենկովը երկար տարիներ աշխատել է երեխաների հետ Մոսկվայի «Բարսելոնա», «Միլենիում Յունայթեդ» դպրոցներում և մերձմոսկովյան «Իստրա» մանկապատանեկան մարզադպրոցում։ «Իստրայից» նրա գործընկերը՝ ավագ մարզիչ Ֆիլիպ Սնիխովսկին, աշխատել է նաև Կրասնոդարի ակադեմիայում։ «Իմպուլսի» մյուս մարզիչը` Նարեկ Դավթյանը, ծնունդով դիլիջանցի է, տեղի մարզադպրոցի սան, Հայաստանի ֆուտզալի Բարձրագույն լիգայի նախկին խաղացող։
Յուրաքանչյուր տարիքային խմբի համար ակադեմիայում մշակվում է մարզումների արդյունավետ ծրագիր: Ընդհանուր ֆիզիկական զարգացման և ֆուտբոլային հմտությունների հետ մեկտեղ այստեղ երեխաներին և դեռահասներին օգնում են ձեռք բերել առաջնորդության և թիմային աշխատանքի հմտություններ, սովորեցնում նպատակներ դնել և որոշումներ կայացնել:
«Իմպուլսի» մանկական թիմերը պարբերաբար ընկերական հանդիպումներ են ունենում Երևանի և Տավուշի մարզի հասակակիցների հետ: 2024 թվականին նախատեսվում է նրանց մասնակցությունը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հովանու ներքո անցկացվող պաշտոնական մրցումներին։
«Իմպուլսը» նախատեսում է մարզել պատանի սաներին իր իսկմեծահասակների թիմերի խաղացողներ դարձնելու համար: Ակումբի տղամարդկանց հիմնական թիմը հաջողությամբ հանդես է գալիս Հայաստանի սիրողական լիգայում։ Ակումբի ղեկավարության և ֆուտբոլային հանրության կարծիքով, մոտ ապագայում թիմը պրոֆեսիոնալ՝ առաջին դիվիզիոնում տեղ զբաղեցնելու մեծ շանսեր ունի։ Բացի այդ, «Իմպուլսը» առաջիկայում նախատեսում է ընդլայնել ակադեմիայի մարզչական կազմը:
«Իմպուլս ֆուտբոլային ակադեմիա» նախագիծն իրականացվում է Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից 2012 թվականին մեկնարկած Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում։

Revival of football in Dilijan: Impulse Football Academy
Since the beginning of 2023, the Dilijan football club "Impulse" has been running a children's academy. It trains 200 young footballers from 5 to 16 years old. The club's newly formed men's team is already playing in official matches of the Amateur League (Armenia's third strongest division).
In January 2023, the Impulse football club opened a children's football academy with the support of Dilijan Development Foundation (DDF). Its emergence in Dilijan, a city with a rich sporting past, created a new wave of popularisation of an active, healthy lifestyle. In less than a year, the project attracted two hundred young pupils to the academy, enabled the formation of the club's adult men's and women's teams, and brought together an international team of experienced specialists.
photo5.jpgAs of today, the Russian and Armenian coaches train children here. Alexander Golovenkov, the academy's sports director, has coached children for many years at the Barcelona and Millennium United schools in Moscow and at the Istra Children's and Youth Sports School near Moscow. His colleague at Istra, head coach Filipp Snihovsky, also worked at Krasnodar Academy. Another Impulse coach, Narek Davtyan, is a native of Dilijan, a student of the local sports school and a former Armenian top league futsal player.
The academy develops its own program of effective training for each age group. Alongside general physical development and football skills, they help children and young people to develop leadership skills and learn how to work in a team, set goals and make decisions.
photo3.jpgImpulse children's teams regularly meet in friendly matches with peers from Yerevan and Tavush region. In 2024, they are scheduled to participate in official competitions under the auspices of Football Federation of Armenia.
“Impulse” expects to train young athletes to become players for its adult teams. The club's main men's team successfully competes in the Armenian amateur league. According to the club's management and the football community, it has a high chance of taking a place in the professional first division in the near future. Also in the nearest plans of "Impulse" is the expansion of the coaching staff of the academy.
The Impulse Football Academy project is being implemented within the Dilijan development program launched by Ruben Vardanyan and Veronica Zonabend in 2012.