«Զարգացրո՛ւ քո քաղաքը» քաղաքային ֆորում
Հուլիսի 3-ին և 4-ին Հայաստանում և Դիլիջանում տեղի ունեցավ «Զարգացրո՛ւ քո քաղաքը» քաղաքային ֆորումը։ Ֆորումը համախմբեց Ռուսաստանի և Հայաստանի քաղաքների քաղաքապետերին, քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներին, ճարտարապետներին և ուրբանիստներին՝ փորձի փոխանակման նպատակով Հայաստանի և Ռուսաստանի քաղաքների զարգացման գործում լավագույն փորձը կիրառելու համար:
Ֆորումի առաջին օրը, ողջույնի խոսքով հանդես գալով, բացեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ն. Ա. Տերյանը։ Գործնական նիստի ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին ժամանակակից քաղաքների զարգացման իրավական գործիքները, գլխավոր պլանավորման և կուրացիոն ինստիտուտի դերը քաղաքների հետ կապեր հաստատելու համակարգում և այլ թեմաներ: Առանձին-առանձին կազմակերպվել է քաղաքների քաղաքապետերի փիչ նիստ։ «Իմպուլս» մենեջմենթ քոմփանիի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հրանտ Բաբասյանը խոսել է Դիլիջանի քաղաքաշինական ծրագրերի մասին։
Ֆորումի երկրորդ օրը Դիլիջանում Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի պատանիները (Դիլիջան Համայնքային Կենտրոն, DCC) հատուկ կազմակերպված սեմինարի ժամանակ ներկայացրել են իրենց գաղափարները քաղաքի կենտրոնում լքված պաղպաղակի սրահի վերականգնման և նոր նպատակային նշանակություն հաղորդելու մասին:
Պատանիները գործի լուծմանը մոտեցել են շատ կրեատիվ ու ոչ ստանդարտ կերպով։ Գաղափարների թվում առաջարկվել է ինչպես լքված օբյեկտի տարածքում արվեստի կլաստերի գործարկումը, այնպես էլ կենսաբանական կենտրոնի բացումը։

Урбанистический форум «Развивай свой город»
3 и 4 июля в Армении и в Дилижане состоялся урбанистический форум «Развивай свой город». Форум объединил мэров городов России и Армении, представителей муниципальных органов власти, архитекторов и урбанистов, чтобы обменяться опытом применения лучших практик развития городов Армении и России.
Первый день форума открыл Заместитель министра экономики Республики Армения Н.А. Терян, выступив с приветственным словом. В ходе деловой сессии участники рассмотрели правовые инструменты развития современных городов, роли мастер-планирования и института кураторства в системе выстравивания связей с городами и другие темы. Отдельно была организована питч-сессия мэров городов. Грант Бабасян, сооснователь и генеральный директор Impulse management company, рассказал про проекты городского развития Дилижана.
357453817_242241818567628_4598164453663245085_n (1).jpgВо второй день форума в Дилижане подростки Общинного центра Дилижана (Dilijan Community Center, DCC) на специально организованном воркшопе представили свои идеи по ревитализации и новому предназначению заброшенного кафе-мороженого в центре города.
Подростки очень творчески и нестандартно подошли к решению кейса. Среди идей были предложены как запуск арт-кластера на территории заброшенного объекта, так и открытие биологического центра.  357740179_242241748567635_7626227430098877903_n (1).jpg