Դիլիջանում կայացավ քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման ծրագրի ամփոփիչ շնորհանդեսը
Փետրվարի 2-ին տեղի ունեցավ Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման և զարգացման ծրագրի ամփոփիչ շնորհանդեսը։ Հանդիպումը դիլիջանցիների և քաղաքի հյուրերի հետ անցկացվեց բաց քննարկման ձևաչափով: Միջոցառմանը ներկա էին տարբեր մասնագիտությունների և տարիքային խմբերի ներկայացուցիչներ։ Հանդիպման ընթացքում հնչեցրած կարծիքներն ու գաղափարները հաշվի կառնվեն վերջնական հայեցակարգը մշակելիս:
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին քաղաքի գլխավոր կանաչ հանրային տարածքն ու ժամանցի վայրն է: Ներկայումս այն չի համապատասխանում բարեկարգման ժամանակակից չափանիշներին։ 2022 թվականին, Դիլիջանի համապարփակ զարգացման ծրագրի շրջանակներում, «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի ընկերությունը» և Project Group 8 թիմի ճարտարապետները նախաձեռնեցին զբոսայգու վերակառուցման ծրագիրը։
Զբոսայգու վերակառուցման ծրագիրնը մասնակցային մեթոդի կիրառմամբ առաջին նախագիծն է Հայաստանում. բացի ճարտարապետներից, սոցիոլոգներից, անտրոպոլոգներից, դենդրոլոգներից, ջրային ինժեներներից և այլ մասնագետներից նախագծի մշակման գործընթացում ներգրավված են նաև տեղի բնակիչները։
Նախապատրաստական փուլում ճարտարապետների թիմը, համագործակցելով Socies սոցիոլոգիական կենտրոնի և Urbanista.am մեդիա հարթակի հետ, իրականացրել է 32 էքսպրես հարցազրույց այգու այցելուների, 29 անձնական և խմբային հարցազրույց դիլիջանցիների հետ, 12 ֆոկուս խմբեր և 3 քաղաքային քննարկում։ Արդյունքում հավաքագրվել է քաղաքի բնակիչների կարծիքներն ու պահանջները արտահայտող 267 հարցաթերթ։ Ընդհանուր առմամբ, զբոսայգու զարգացման հայեցակարգի մշակմանը մասնակցել է ավելի քան 600 մարդ։
Այգու այցելուների և նրանց կարիքների ուսումնասիրությունը նախնական փուլում բացահայտվել են դիլիջանցիների հինգ հիմնական պահանջները, որոնք էլ ներկայացվել են նախագծում.
- Զբոսայգին պետք է աշխատի ցանկացած եղանակին (անհրաժեշտ են անձրևապաշտպան ծածկեր, հարմարավետ արահետներ, ձմեռային հանգիստն ապահովող ենթակառուցվածքներ):
-
Այգին պետք է համալրվի ստեղծագործելու և սովորելու համար հարմարավետ տարածքներով:
Այգում բացակայում են ջրի հետ փոխգործակցության պայմանները (կառանման տեղեր և նավակներ, հասանելի առափնյա, կանոնակարգված ձկնորսություն):
Զբոսայգում պետք է ստեղծվեն քաղաքի և անտառի միջև շփման կետեր (ելքեր դեպի արշավային արահետներ, կապ Ազգային պարկի հետ):
Զբոսայգին Դիլիջանի այցեքարտն ու պատկերն է, մշակույթի, պատմության, ինքնության արտացոլանքը:
Զբոսայգու բարեկարգման ծրագիրը կմեկնարկի փուլերով և կներառի.
- արհեստական լճի գոտու բարեկարգում: Այստեղ նախատեսվում է ստեղծել հանրային տարածքներ և ենթակառուցվածքներ՝ ջրային ռեսուրսների օգտագործման համար:
- հին հյուրանոցին հարող տարածքի բարելավում, որը նախատեսված է դարձնել մշակութային խոշոր միջոցառումների անցկացման գլխավոր վայր
առափնյայի և կենտրոնական ծառուղու բարեկարգում
բացօթյա աշխատանքի, զբոսախնջույքների և փոքրածավալ միջոցառումների համար նախատեսված բաց տարածքի ստեղծում
- գործող խաղահրապարակի ընդլայնում և վերանորոգում
- առկա սպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացում, ինչպես նաև նոր սպորտային օբյեկտների գործարկում՝ բացօթյա և փակ տարածքներում:
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման և զարգացման ամբողջական ծրագիրը, սոցիոլոգիական հետազոտությունները, քաղաքային քննարկումների արդյունքները, ինչպես նաև գաղափարների և առաջարկությունների վերաբերյալ հետադարձ կապ հաստատելու ձևը հասանելի են ծրագրի պաշտոնական կայքում:

Итоговая презентация развития городского парка Дилижана
2 февраля прошла итоговая презентация проекта обновления и развития городского парка Дилижана. Встреча проходила в формате открытой дискуссии с жителями и гостями города разных профессий и возрастных групп. Мнения и идеи участников, полученных в ходе презентации, будут учтены при доработке окончательной концепции.
Городской парк Дилижана − главное зеленое общественное пространство города и место досуга. На данный момент парк не отвечает современным стандартам благоустройства. С этой целью в 2022 году в рамках «Программы комплексного развития Дилижана» управляющая компания «Импульс» и архитекторы команды «Проектная группа 8» инициировали проект реновации парка.
Это первый проект в Армении с использованием метода соучаствующего проектирования, где помимо архитекторов, социологов, антропологов, дендрологов, водных инженеров и других специалистов в разработку проекта вовлечены местные жители.
В ходе подготовки к проекту команда архитекторов в партнерстве с социологическим центром Socies и медиа об урбанистике Urbanista.am провела 32 экспресс-интервью с посетителями парка, 29 личных и групповых интервью с горожанами, 12 фокус-групп, 3 общегородских обсуждения. Было собрано 267 анкет горожан относительно их мнений и запросов. В общей сложности более 600 человек приняли участие в работе над концепцией развития парка.
Изучение пользователей парка и их нужд в рамках предпроектного исследования выявило пять главных запросов жителей Дилижана, которые были отражены в проекте:
- Парк должен работать в любую погоду (необходимы навесы от дождя, удобные дорожки, инфраструктура для зимнего отдыха).
- В парке нужны зоны для творчества и учебы.
- Парку не хватает условий для взаимодействий с водой (пирсы и лодки, открытая набережная, регулируемая рыбалка).
- Парк должен создать точки соприкосновения города и леса (выходы на хайкинг маршруты, связь с Национальным парком).
- Парк − это визитная карточка и образ Дилижана (отражение культуры, истории, самобытности города).
Проект благоустройства парка будет запущен поэтапно и состоять из:
- развития зоны искусственного озера, где планируется создание общественных пространств и инфраструктуры для пользования водными ресурсами;
- зоны у старого отеля, которая призвана стать главной событийной площадкой для массовых культурных мероприятий;
- благоустройства набережной и центральной аллеи;
- создания событийной поляны с зонами для работы на улице, проведения пикников и камерных мероприятий;
- расширения и обновления существующей детской площадки;
- улучшения существующей спортивной инфраструктуры и запуска новых объектов для занятий спортом в открытых и в закрытых помещениях.
Полная программа обновления и развития городского парка Дилижана, социологические исследования, итоги городских обсуждений, а также форма обратной связи для идей и предложений доступны на официальном сайте проекта.
Инициаторы проекта: управляющая компания «Импульс» и команда городского парка Дилижана, разработчики проекта − Проектная группа 8, информационный партнер − Urbanista.