Դիլիջանում կայացավ քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման ծրագրի ամփոփիչ շնորհանդեսը
Փետրվարի 2-ին տեղի ունեցավ Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման և զարգացման ծրագրի ամփոփիչ շնորհանդեսը։ Հանդիպումը դիլիջանցիների և քաղաքի հյուրերի հետ անցկացվեց բաց քննարկման ձևաչափով: Միջոցառմանը ներկա էին տարբեր մասնագիտությունների և տարիքային խմբերի ներկայացուցիչներ։ Հանդիպման ընթացքում հնչեցրած կարծիքներն ու գաղափարները հաշվի կառնվեն վերջնական հայեցակարգը մշակելիս:
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին քաղաքի գլխավոր կանաչ հանրային տարածքն ու ժամանցի վայրն է: Ներկայումս այն չի համապատասխանում բարեկարգման ժամանակակից չափանիշներին։ 2022 թվականին, Դիլիջանի համապարփակ զարգացման ծրագրի շրջանակներում, «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի ընկերությունը» և Project Group 8 թիմի ճարտարապետները նախաձեռնեցին զբոսայգու վերակառուցման ծրագիրը։
Զբոսայգու վերակառուցման ծրագիրնը մասնակցային մեթոդի կիրառմամբ առաջին նախագիծն է Հայաստանում. բացի ճարտարապետներից, սոցիոլոգներից, անտրոպոլոգներից, դենդրոլոգներից, ջրային ինժեներներից և այլ մասնագետներից նախագծի մշակման գործընթացում ներգրավված են նաև տեղի բնակիչները։
Նախապատրաստական փուլում ճարտարապետների թիմը, համագործակցելով Socies սոցիոլոգիական կենտրոնի և Urbanista.am մեդիա հարթակի հետ, իրականացրել է 32 էքսպրես հարցազրույց այգու այցելուների, 29 անձնական և խմբային հարցազրույց դիլիջանցիների հետ, 12 ֆոկուս խմբեր և 3 քաղաքային քննարկում։ Արդյունքում հավաքագրվել է քաղաքի բնակիչների կարծիքներն ու պահանջները արտահայտող 267 հարցաթերթ։ Ընդհանուր առմամբ, զբոսայգու զարգացման հայեցակարգի մշակմանը մասնակցել է ավելի քան 600 մարդ։
Այգու այցելուների և նրանց կարիքների ուսումնասիրությունը նախնական փուլում բացահայտվել են դիլիջանցիների հինգ հիմնական պահանջները, որոնք էլ ներկայացվել են նախագծում.
- Զբոսայգին պետք է աշխատի ցանկացած եղանակին (անհրաժեշտ են անձրևապաշտպան ծածկեր, հարմարավետ արահետներ, ձմեռային հանգիստն ապահովող ենթակառուցվածքներ):
-
Այգին պետք է համալրվի ստեղծագործելու և սովորելու համար հարմարավետ տարածքներով:
Այգում բացակայում են ջրի հետ փոխգործակցության պայմանները (կառանման տեղեր և նավակներ, հասանելի առափնյա, կանոնակարգված ձկնորսություն):
Զբոսայգում պետք է ստեղծվեն քաղաքի և անտառի միջև շփման կետեր (ելքեր դեպի արշավային արահետներ, կապ Ազգային պարկի հետ):
Զբոսայգին Դիլիջանի այցեքարտն ու պատկերն է, մշակույթի, պատմության, ինքնության արտացոլանքը:
Զբոսայգու բարեկարգման ծրագիրը կմեկնարկի փուլերով և կներառի.
- արհեստական լճի գոտու բարեկարգում: Այստեղ նախատեսվում է ստեղծել հանրային տարածքներ և ենթակառուցվածքներ՝ ջրային ռեսուրսների օգտագործման համար:
- հին հյուրանոցին հարող տարածքի բարելավում, որը նախատեսված է դարձնել մշակութային խոշոր միջոցառումների անցկացման գլխավոր վայր
առափնյայի և կենտրոնական ծառուղու բարեկարգում
բացօթյա աշխատանքի, զբոսախնջույքների և փոքրածավալ միջոցառումների համար նախատեսված բաց տարածքի ստեղծում
- գործող խաղահրապարակի ընդլայնում և վերանորոգում
- առկա սպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացում, ինչպես նաև նոր սպորտային օբյեկտների գործարկում՝ բացօթյա և փակ տարածքներում:
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու վերակառուցման և զարգացման ամբողջական ծրագիրը, սոցիոլոգիական հետազոտությունները, քաղաքային քննարկումների արդյունքները, ինչպես նաև գաղափարների և առաջարկությունների վերաբերյալ հետադարձ կապ հաստատելու ձևը հասանելի են ծրագրի պաշտոնական կայքում:

The final presentation of Dilijan City Park development program
The final presentation of the Dilijan City Park project for renovation and development was held. The meeting took place in the format of an open discussion with residents and guests of the city of different professions and age groups. The opinions and ideas of the participants received during the presentation will be taken into account while finalizing the final concept.
Dilijan City Park is the main city’s green public space. At the moment, the park does not meet modern standards of improvement. In 2022, within the Dilijan Comprehensive Development Program Impulse Management Company and Project Group 8 architects team initiated a park renovation project.
This is the first project in Armenia using the participatory design method, where, in addition to architects, sociologists, anthropologists, dendrologists, water engineers and other specialists, local residents are involved in the development of the project.
During the preparation for the project, the team of architects, in partnership with the Socies sociological center and urban media Urbanista.am, conducted 32 express interviews with park visitors, 29 personal and group interviews with citizens, 12 focus groups, and 3 city-wide discussions. 267 questionnaires from citizens were collected regarding their opinions and requests. In total, more than 600 people took part in the work on the park development concept.
The study of park users and their needs in the framework of the scoping study identified five main requests from the residents of Dilijan, which were reflected in the project:
- The park should work in any weather (sheds from the rain, comfortable paths, and infrastructure for winter recreation are needed).
- The park needs areas for creativity and study.
- The park lacks conditions for interaction with water (piers and boats, an open embankment, and regulated fishing).
- The park should create points of contact between the city and the forest (outputs to hiking trails, connection with Dilijan National Park).
- The park is a visiting card and image of Dilijan (a reflection of the culture, history, identity of the city).
The park improvement project will be launched in stages and will consist of:- development of an artificial lake zone, where it is planned to create public spaces and infrastructure for the use of water resources;
- the area near the old hotel, which is designed to become the main event platform for mass cultural events;
- improvement of the embankment and the central avenue;
- creating an event field with areas for outdoor work, picnics, and chamber events;
- expansion and renovation of the existing playground;
- improving the existing sports infrastructure and launching new facilities for outdoor and indoor sports.
The full program for the renovation and development of Dilijan city park, sociological research, the results of city discussions, as well as a feedback form for ideas and suggestions are available on the official website of the project.
The project initiators are Impulse management company and Dilijan city park team, the project developer is Project Group 8 team, the media partner is Urbanista.am