Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու ապագային նվիրված երկրորդ հանրային քննարկումը
Օգոստոսի 6-ին տեղի ունեցան Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու և հարակից տարածքների համալիր կառուցապատման հայեցակարգի մշակման ուսումնասիրության արդյունքների շնորհանդեսն ու քննարկումը։
Մեկ ամսվա ընթացքում ճարտարապետների թիմը հանդիպումների շրջանակներում զրուցել է քաղաքի բնակիչների, համայնքների ներկայացուցիչների ու փորձագետների հետ, ինչպես նաև ուսումնասիրել է տարածքը: Հավաքագրված տվյալների հիման վրա կազմվել են զբոսայգու հնարավոր վերափոխությունների առաջին նախագծային տարբերակները: Հանդիպմանը ներկա էին Դիլիջան համայնքի տարբեր տարիքային և սոցիալական խմբերի շուրջ 50 ներկայացուցիչ: Նրանք կիսվեցին իրենց կարծիքներով առաջարկվող վերափոխությունների վերաբերյալ:
Վերանորոգված կենտրոնական քաղաքային զբոսայգին կհանդիսանա Դիլիջանի քաղաքային վերափոխումների շարժիչ ուժը և կդառնա դիլիջանցիների ու քաղաքի հյուրերի գրավչության նոր կենտրոն։ Զբոսայգին արդեն իսկ բազմաֆունկցիոնալ հանրային տարածք է: Այստեղ են գտնվում VereV rope park-ը՝ Հայաստանի ամենաերկար պարանայգին, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող Cafe#2 սրճարանը, արհեստական լիճը, ատրակցիոնների գոտին, մարզահրապարակներն ու մարզումների համար նախատեսված workout գոտին։
Համաքաղաքային քննարկման կազմակերպիչներն են՝ «Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի» ընկերությունը, Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին և նախագիծը մշակող «Project Group 8» ընկերությունը:

Вторые общественные слушания про будущее городского парка Дилижана
6 августа состоялась презентация и обсуждение итогов исследования по созданию концепции комплексного развития городского парка Дилижана и окружающих его территорий.
В течение месяца команда архитекторов беседовала с жителями, различными сообществами и экспертами, изучала территорию. На основе собранных данных были составлены первые проектные гипотезы о том, как может измениться парк. На встречу пришли около 50 жителей Дилижана разных возрастов и социальных групп, которые поделились своим мнением о предложенных изменениях.
Обновлённый городской парк станет драйвером городских преобразований и новым центром притяжения жителей и гостей Дилижана. Сейчас парк уже служит многофункциональным общественным пространством, где функционирует самый большой верёвочный парк Армении VereV, городское кафе с социальной направленностью Кафе #2, искусственное озеро, зона с аттракционами, спортивные площадки и воркаут-зона.
Организаторами общегородского общественного обсуждения выступают Impulse Management Company, Dilijan City Park и разработчики проекта — Project Group 8.