Միխայիլ Կազինիկը համերգով հանդես եկավ Դիլիջանի արվեստի պետական քոլեջում
Հայտնի երաժշտագետ, ջութակահար, գրող, մանկավարժ Միխայիլ Կազինիկը ստեղծագործական մեծ ծրագրով ժամանել է Հայաստան։ Ապրիլի 12-ին Դիլիջանի արվեստի պետական քոլեջում տեղի ունեցավ նրա համերգ-դասախոսությունը՝ «Մշակույթի գաղտնի նշանները» թեմայով։ Համերգը կազմակերպվել էր Դիլիջանի դպրոցների, միջնակարգ մասնագիտացված ուսումնական հաստատությունների աշակերտների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատակիցների համար։ Համերգին հրավիրված էին նաև Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտացված դպրոցի սաներն ու ուսուցիչները։
Համերգին ելույթ ունեցան՝ Բորիս Կազինիկը (ջութակ), Իրինա Պացևինան (ջութակ), Նարինե Ենգիբարյանը (դաշնամուր): Ծրագրում ընդգրկված էին Մոցարտի, Վիենավսկու, Շոպենի և այլ հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Խոսելով իր Հայաստանյան շրջագայության մասին՝ Միխայիլ Կազինիկը նշել է. «Հայաստանը մի ամբողջ Տիեզերք է։ Պատահական չէ, որ ներկայիս Միջազգային Ակադեմիան անվանեցի «Հայաստան՝ մոլորակի բաբախող սիրտը»: Հայաստանը ուղղակի մոլորակի վրա գտնվող մի երկիր չէ․ այն ժամանակների կապն է։ Հայաստանը հին տաճարներն են։ Յուրաքանչյուր տաճարում՝ զգացմունքային հուզմունք: Հայաստանը եզակի մասունքներն են։ Հայաստանի գույներն անհավանական են։ Նրանք ջերմացնում են մարդկանց հոգիները: Այդ գույները տեսնում ենք թե՛ գեղանկարչության, թե՛ զարդերի, թե՛ տաճարների ներքին հարդարանքի մեջ: Իսկ Արամ Խաչատրյանի երաժշտությո՞ւնը, Մարտիրոս Սարյանի նկանե՞րը...Չնայած Հայաստանը փոքր երկիր է՝ փոքրաքանակ բնակչությամբ, այստեղ մեկ մարդուն բաժին ընկնող հանճարների թիվը բավականին մեծ է։ Հայ հանճարը գերհանճար է։ Վերցնենք, օրինակ, Կոմիտասին․ նա փայլուն երաժշտական անձնավորություն է, աշխարհի ամենահանճարեղներից մեկը։ Նա չի ստեղծել բարդ սիմֆոնիաներ, չի ստեղծել ծավալուն օպերաներ, բայց ստեղծել է մի ողջ աշխարհ։ Եվ Կոմիտասի աշխարհը շատ կարևոր է։ Նրա կյանքն ու ճակատագիրը կարող էին առանձին ակադեմիայի հիմք դառնալ»։
Միխայիլ Կազինիկը փիլիսոփա է, մանկավարժ, արվեստաբան, գրող, բանաստեղծ, ռեժիսոր, Ստոկհոլմի դրամատիկական ինստիտուտի և Սկանդինավիայի բիզնեսի բարձրագույն դպրոցի դասախոս, Նոբելյան համերգի առաջատար փորձագետ։ 1991 թվականից Միխայիլ Կազինիկը բնակվում է Շվեդիայում։ Նա պարբերաբար համերգներ ու կոնֆերանսներ է անցկացնում աշխարհի տարբեր երկրներում։ Իր ելույթներում նա խոսում է արվեստի և դասական երաժշտության պատմության մասին։
Միխայիլ Կազինիկը զարմանալի մարդ-թատրոն է. ֆիլհարմոնիան և կոնսերվատորիան՝ ի դեմս մեկ անձի։ Նա ոչ միայն փայլուն դերասանական հմտություններով, բուռն խառնվածքով և հանրագիտարանային գիտելիքներով օժտված մարդ է, այլև առաջին հերթին՝ երաժիշտ, դաշնակահար և ջութակահար: Նա պայքարում է բառիս բուն իմաստով՝ պաշտպանելով ժամանակակից կյանքում դասական երաժշտության համատարած, հասանելի և իմաստալից գոյություն ունենալու իրավունքը: Նա չի պատմում կոմպոզիտորների կենսագրությունները, այլ տալիս է նրանցից յուրաքանչյուրի ստեղծագործությունները հասկանալու բանալիները։ Նա յուրովի է մեկնաբանում սովորական դարձած բաները և քանդում է կարծրատիպերը։
Միխայիլ Կազինիկը Հայաստանում անցկացրեց «Ստեղծագործական ակադեմիա»-ն։ Ապրիլի 14-ին նախատեսվում է նրա ելույթը Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։ Դիլիջանում Միխայիլ Կազինիկի համերգ-դասախոսության կազմակերպիչը Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության բարեգործական հիմնադրամն է (TUF)։ Միջոցառումն իրականացվել է Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի ընկերության և Դիլիջանի Համայնքային Կենտրոնի աջակցությամբ։

Mikhail Kazinik gave a concert at Dilijan State College of Arts
Mikhail Kazinik — a famous musicologist, violinist, writer and teacher — came to Armenia with a wide-ranging art program. On April 12, a lecture concert entitled "Secret Signs of Culture" was held at the Dilijan State College of Arts. The concert was attended by students of Dilijan schools, specialized secondary schools, employees of state institutions, as well as students and teachers of the Tchaikovsky Secondary Music School.
The concert participants were Boris Kazinik (violin), Irina Patsevina (violin), Narine Yengibaryan (piano). The program consisted of music compositions of Mozart, Wieniawski, Chopin and others.
Talking about his tour in Armenia, Mikhail Kazinik noted: "Armenia is the whole universe. It is not by chance that I called the current International Academy 'Armenia - the living heart of the planet'. Armenia is not just a country on the planet. It is a link between times. Here are the most ancient temples, each temple is a spiritual experience. They are unique relics. The colors of Armenia are incredible! They warm the soul. These colors are present in the fine arts, jewelry, in paintings of temples. And the music of Aram Khachaturian, and the painting of Martiros Saryan! In Armenia, despite the fact that it is a small country with a small population, the number of geniuses per capita is quite high. An Armenian genius is a super genius. If we take, for example, Komitas - he is a musical genius, one of the greatest geniuses on Earth. He did not create major symphonies, he did not create gigantic operas, but he created an entire world. And the world of Komitas is a very important one. His life and destiny could be the basis of an entire academy.”
Mikhail Kazinik is a philosopher, teacher, art critic, writer, poet, director, lecturer at the Stockholm's dramatic institute and the Graduate School of Business of Scandinavia, leading expert of the Nobel Prize Concert. Since 1991 Mikhail Kazinik has been living in Sweden. He regularly holds concerts and conferences around the world. In his performances he talks about the history of art and classical music.
Mikhail Kazinik is an amazing theater man, a philharmonic society and a conservatory all in one, being endowed with brilliant acting skills, a volcanic character and truly encyclopedic knowledge, first of all, he is a musician - pianist and violinist. He literally fights, defending the right of classical music’s universal, accessible, meaningful existence in modern life. He does not narrate the biographies of the composers but only gives the keys to understanding the work of each of them. He interprets familiar things in a different way and challenges stereotypes.
Mikhail Kazinik has held a "Creative Academy" in Armenia, and his performance at Komitas State Conservatory of Yerevan is scheduled for April 14. The organizer of Mikhail Kazinik's lecture-concert in Dilijan is the Tourism and Urbanism Charitable Foundation (TUF), the event will be held with the support of Impulse management company and Dilijan Community Center.