Հայաստանում անցկացվեց «Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023» հեծանվային խոշոր մրցաշարը
Հուլիսի 2-ին Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգում իր ավարտին մոտեցավ «Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023» լայնածավալ հեծանվային մրցաշարը, որին մասնակցում էին պրոֆեսիոնալ հեծանվորդներ ավելի քան 20 երկրից։ Հեծանվային երթուղու ընդհանուր երկարությունը կազմել է 1200 կմ և անցել է Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու ու Շիրակի մարզերի բնակավայրերով։
Հեծանվավազքի մրցաշարը բաղկացած էր երկար և կարճ երթաշրջաններից։ Երկար երթաշրջանի մեկնարկը տրվել է հունիսի 25-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակից։ Դրան մասնակցում էր 32 մարզիկ, որոնք ամբողջ երթուղին անցան 5-8 օրում։ Կարճ երթաշրջանը մեկնարկել է հուլիսի 2-ին Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղից։ Երկու երթաշրջանների մասնակիցներն էլ մրցավազքն ավարտեցին Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգում, որտեղ կազմակերպվել էր «the Ascend Armenia Cycle Fest» սպորտային հեծանվային փառատոնը։
Մրցաշարի շնորհիվ աշխարհի տարբեր երկրներից, օրինակ՝ ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից, Հունգարիայից, Շվեյցարիայից, Վրաստանից, Բելգիայից, Բելառուսից, Կուբանից, Գերմանիայից եկած մարզիկները, կարողացան բացահայտել Հայաստանը՝ որպես էքստրեմալ զբոսաշրջության նոր ուղղություն: Վազքի երթուղին անցնում էր Հայաստանի գեղատեսիլ բնության միջով՝ մասնակիցներին հնարավորություն տալով վայելել համայնապատկերային տեսարանները, արգելոց անտառները և լեռնային լանդշաֆտները:
Մրցաշարի հաղթողը դարձավ Շվեյցարիայից Ադրիան Լիխթին, երկրորդ տեղը գրավեց Կայ-Ուվե Լենուխը (Գերմանիա), երրորդը՝ Ջեյքոբ Հորան (ԱՄՆ)։ «Ascend Armenia» նախագիծը կարողացավ համախմբել պրոֆեսիոնալ հեծանվորդներին, ակտիվ ապրելակերպի սիրահարներին և պարզապես սպորտի սիրահարներին: Նման մրցաշարերը բարենպաստ միջավայր են ստեղծում սպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման, նոր վազքուղիների և մարզահրապարակների ստեղծման, ինչպես նաև երկրի հեծանվային արդյունաբերություն հովանավորների և ներդրողների ներգրավման համար: Ուրախ ենք Դիլիջանում կայանալիք եզրափակիչ մարզական իրադարձության մաս կազմելու համար։ Քաղաքի համար սա նշանակալից իրադարձություն է, որը նպաստում է Դիլիջանի զարգացմանը և նրա՝ որպես կարևոր զբոսաշրջային և սպորտային կենտրոնի դիրքերի ամրապնդմանը»,- մեկնաբանեց «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերության գործադիր տնօրեն Հրանտ Բաբասյանը։
«ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեն կարևորում է միջազգային հեծանվային մրցաշարի իրականացումը Հայաստանում, քանի որ այն յուրահատուկ հնարավորություն է ընձեռում մեզ՝ ներկայացնելու, իսկ մասնակիցներին՝ բացահայտելու Հայաստանը՝ որպես թաքնված ուղի: Կոմիտեի կողմից Հայաստանի՝ որպես զբոսաշրջային երկիր բրենդավորման հիմքում 4 զբոսաշրջային ուղղություններ են՝ գաստրո, մշակութային, բնահենք և արկածային, իսկ այս միջոցառման շնորհիվ մասնակից հեծանվորդները, որոնցից շատերն առաջին անգամ էին Հայաստանում, ունեցան բացառիկ հնարավորություն ծանոթանալու այս բոլոր բաղադրիչներին՝ հատկապես բնահենք և արկածային ուղղություններին: Լիահույս ենք, որ միջոցառումը կդառնա ամենամյա և տարեց տարի ավելի մեծ մասշտաբներ կընդգրկի՝ Հայաստանում համախմբելով պրոֆեսիոնալ և սիրողական հեծանվորդներին:
Վստահ եմ, որ մեր հյուրերը հասցրել են սիրել Հայաստանի բնությունը, մարդկանց, հյուրընկալությունն ու մշակույթը և վառ տպավորություններով են վերադառնալու իրենց երկրներ՝ Հայաստան կրկին այցելելու մեծ ցանկությամբ», - նշեց ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի օգնական Մարիամ Հակոբյանը:
«Այս տարի առաջին անգամ ենք մեծ թվով միջազգային մարզիկների մասնակցությամբ նման մեծ տարածության վրա հեծանվային երթաշրջան կազմակերպում։ Նրանք կարողացան ոչ միայն ձեռք բերել յուրահատուկ սպորտային փորձ, այլև երկու անիվների վրա բացահայտել եզակի երթուղիներ և ընկղմվել Հայաստանի մշակույթի և հյուրընկալության մեջ: Մենք իսկապես հույս ունենք, որ մեր մրցաշարն ապագայում կներգրավի էլ ավելի շատ մասնակիցների և կդառնա Հայաստանում հեծանվային տուրիզմի զարգացման նոր փուլ»,- նշեց «Ascend Armenia» նախագծի ղեկավար Տաթևիկ Ավետիսյանը։
«Ascend Armenia Cycle Fest»-ը կազմակերպվել է «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերության և Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի (DDF) կողմից՝ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից 2012 թվականին մեկնարկած Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում։
«Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023» հեծանվային մրցաշարն անցկացվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի, Հայաստանի հեծանվային սպորտի ֆեդերացիայի, «Հ. Հովնանյան» ընտանեկան հիմնադրամի, «Ride with GPS»-ի, «Rodeo Adventures Lab»-ի, «Ջերմուկ Գրուպ» ընկերության, Ջերմուկի «Արմենիա վելնես ընդ սպա հոթելի», Ջերմուկի երիտասարդական կենտրոնի, «Wishup store»-ի, Հեծանիվների խանութի, «Բիանկի Արմենիա»-ի, Դսեղի «Կաղնի» հյուրանոցի, «Արեգակ» սրճարանի աջակցությամբ:

В Армении прошел крупный велосипедный турнир Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023
2 июля в городском парке Дилижана завершился масштабный велосипедный турнир Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023, в котором приняли участие профессиональные велосипедисты из более чем 20 стран мира. Общая протяженность велосипедного маршрута составила 1200 км и проходила через населенные пункты регионов Вайоц Дзор, Гегаркуник, Тавуш, Лори и Ширак.
2.jpeg
Велосипедный турнир состоял из длинного и короткого рейсов. Старт длинного рейса был дан 25 июня с Площади Республики в Ереване. В нём участвовали 32 спортсмена, которые преодолели весь маршрут за 5-8 дней. Короткий рейс начался от села Маргаовит Лорийской области 2 июля, в нем приняли участие более 40 спортсменов. Участники обоих рейсов финишировали в городском парке Дилижана, где был организован спортивный велофестиваль The Ascend Armenia Cycle Fest.
1.jpg
Благодаря турниру спортсмены из разных стран мира, таких как США, Австралия, Венгрия, Швейцария, Грузия, Бельгия, Беларусь, Куба, Германия смогли открыть Армению в качестве нового направления для экстремального туризма. Маршрут гонки пролегал через живописную природу Армении, предлагая участникам возможность насладиться панорамными видами, заповедными лесами и горными пейзажами.
Победителем турнира стал велосипедист из Швейцарии Адриан Лихти, второе место занял Кай-Уве Ленух (Германия), третье − Джейкоб Хора (США).
6.jpg«Проект Ascend Armenia смог объединить профессиональных велосипеистов, любителей активного образа жизни и просто энтузиастов спорта. Подобные турниры создают благоприятную среду для развития спортивной инфраструктуры, создания новых трасс и тренировочных площадок, а также привлечения спонсоров и инвесторов в велосипедную индустрию страны. Мы рады быть частью финального спортивного мероприятия в Дилижане. Для города это знаковое событие, которое способствует развитию Дилижана и укреплению его позиции как важного туристического и спортивного центра», − отметил Грант Бабасян, генеральный директор Impulse management company.
5.jpg«Комитет по туризму РА придает большое значение проведению международного велосипедного турнира в Армении, так как это дает нам уникальную возможность представить, а участникам открыть для себя Армению как загадочное направление. Брендинг комитетом Армении как туристической страны основан на 4 туристических направлениях: гастрономическом, культурном, местном и приключенческом, а благодаря этому мероприятию участники-велосипедисты, многие из которых были в Армении впервые, получили уникальную возможность познакомиться со всеми этими компонентами, особенно с местными и приключенческими направлениями. Мы надеемся, что мероприятие станет ежегодным и с каждым годом будет приобретать все более масштабный характер, объединяя профессиональных и любительских велосипедистов в Армении. Я уверена, что наши гости успели полюбить природу, людей, гостеприимство и культуру Армении и вернутся в свои страны с яркими впечатлениями, с большим желанием снова посетить Армению»,прокомментировала Мариам Акопян, помощник председателя Комитета по туризму Министерства экономики РА.
7.jpg
«В этом году мы впервые проводим велорейс на такую длинную дистанцию с участием большого количества международных спортсменов. Они смогли не только получить уникальный спортивный опыт, но и исследовать маршруты на двух колесах и погрузиться в культуру и гостеприимство Армении. Мы очень надеемся, что наш турнир привлечет еще больше участников в дальнейшем и станет новым этапом в развитии велосипедного туризма в Армении»,отметила Татевик Аветисян, глава проекта Ascend Armenia.