Հայաստանում անցկացվեց «Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023» հեծանվային խոշոր մրցաշարը
Հուլիսի 2-ին Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգում իր ավարտին մոտեցավ «Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023» լայնածավալ հեծանվային մրցաշարը, որին մասնակցում էին պրոֆեսիոնալ հեծանվորդներ ավելի քան 20 երկրից։ Հեծանվային երթուղու ընդհանուր երկարությունը կազմել է 1200 կմ և անցել է Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու ու Շիրակի մարզերի բնակավայրերով։
Հեծանվավազքի մրցաշարը բաղկացած էր երկար և կարճ երթաշրջաններից։ Երկար երթաշրջանի մեկնարկը տրվել է հունիսի 25-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակից։ Դրան մասնակցում էր 32 մարզիկ, որոնք ամբողջ երթուղին անցան 5-8 օրում։ Կարճ երթաշրջանը մեկնարկել է հուլիսի 2-ին Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղից։ Երկու երթաշրջանների մասնակիցներն էլ մրցավազքն ավարտեցին Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգում, որտեղ կազմակերպվել էր «the Ascend Armenia Cycle Fest» սպորտային հեծանվային փառատոնը։
Մրցաշարի շնորհիվ աշխարհի տարբեր երկրներից, օրինակ՝ ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից, Հունգարիայից, Շվեյցարիայից, Վրաստանից, Բելգիայից, Բելառուսից, Կուբանից, Գերմանիայից եկած մարզիկները, կարողացան բացահայտել Հայաստանը՝ որպես էքստրեմալ զբոսաշրջության նոր ուղղություն: Վազքի երթուղին անցնում էր Հայաստանի գեղատեսիլ բնության միջով՝ մասնակիցներին հնարավորություն տալով վայելել համայնապատկերային տեսարանները, արգելոց անտառները և լեռնային լանդշաֆտները:
Մրցաշարի հաղթողը դարձավ Շվեյցարիայից Ադրիան Լիխթին, երկրորդ տեղը գրավեց Կայ-Ուվե Լենուխը (Գերմանիա), երրորդը՝ Ջեյքոբ Հորան (ԱՄՆ)։ «Ascend Armenia» նախագիծը կարողացավ համախմբել պրոֆեսիոնալ հեծանվորդներին, ակտիվ ապրելակերպի սիրահարներին և պարզապես սպորտի սիրահարներին: Նման մրցաշարերը բարենպաստ միջավայր են ստեղծում սպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման, նոր վազքուղիների և մարզահրապարակների ստեղծման, ինչպես նաև երկրի հեծանվային արդյունաբերություն հովանավորների և ներդրողների ներգրավման համար: Ուրախ ենք Դիլիջանում կայանալիք եզրափակիչ մարզական իրադարձության մաս կազմելու համար։ Քաղաքի համար սա նշանակալից իրադարձություն է, որը նպաստում է Դիլիջանի զարգացմանը և նրա՝ որպես կարևոր զբոսաշրջային և սպորտային կենտրոնի դիրքերի ամրապնդմանը»,- մեկնաբանեց «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերության գործադիր տնօրեն Հրանտ Բաբասյանը։
«ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեն կարևորում է միջազգային հեծանվային մրցաշարի իրականացումը Հայաստանում, քանի որ այն յուրահատուկ հնարավորություն է ընձեռում մեզ՝ ներկայացնելու, իսկ մասնակիցներին՝ բացահայտելու Հայաստանը՝ որպես թաքնված ուղի: Կոմիտեի կողմից Հայաստանի՝ որպես զբոսաշրջային երկիր բրենդավորման հիմքում 4 զբոսաշրջային ուղղություններ են՝ գաստրո, մշակութային, բնահենք և արկածային, իսկ այս միջոցառման շնորհիվ մասնակից հեծանվորդները, որոնցից շատերն առաջին անգամ էին Հայաստանում, ունեցան բացառիկ հնարավորություն ծանոթանալու այս բոլոր բաղադրիչներին՝ հատկապես բնահենք և արկածային ուղղություններին: Լիահույս ենք, որ միջոցառումը կդառնա ամենամյա և տարեց տարի ավելի մեծ մասշտաբներ կընդգրկի՝ Հայաստանում համախմբելով պրոֆեսիոնալ և սիրողական հեծանվորդներին:
Վստահ եմ, որ մեր հյուրերը հասցրել են սիրել Հայաստանի բնությունը, մարդկանց, հյուրընկալությունն ու մշակույթը և վառ տպավորություններով են վերադառնալու իրենց երկրներ՝ Հայաստան կրկին այցելելու մեծ ցանկությամբ», - նշեց ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի օգնական Մարիամ Հակոբյանը:
«Այս տարի առաջին անգամ ենք մեծ թվով միջազգային մարզիկների մասնակցությամբ նման մեծ տարածության վրա հեծանվային երթաշրջան կազմակերպում։ Նրանք կարողացան ոչ միայն ձեռք բերել յուրահատուկ սպորտային փորձ, այլև երկու անիվների վրա բացահայտել եզակի երթուղիներ և ընկղմվել Հայաստանի մշակույթի և հյուրընկալության մեջ: Մենք իսկապես հույս ունենք, որ մեր մրցաշարն ապագայում կներգրավի էլ ավելի շատ մասնակիցների և կդառնա Հայաստանում հեծանվային տուրիզմի զարգացման նոր փուլ»,- նշեց «Ascend Armenia» նախագծի ղեկավար Տաթևիկ Ավետիսյանը։
«Ascend Armenia Cycle Fest»-ը կազմակերպվել է «Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանի» ընկերության և Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի (DDF) կողմից՝ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից 2012 թվականին մեկնարկած Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում։
«Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023» հեծանվային մրցաշարն անցկացվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի, Հայաստանի հեծանվային սպորտի ֆեդերացիայի, «Հ. Հովնանյան» ընտանեկան հիմնադրամի, «Ride with GPS»-ի, «Rodeo Adventures Lab»-ի, «Ջերմուկ Գրուպ» ընկերության, Ջերմուկի «Արմենիա վելնես ընդ սպա հոթելի», Ջերմուկի երիտասարդական կենտրոնի, «Wishup store»-ի, Հեծանիվների խանութի, «Բիանկի Արմենիա»-ի, Դսեղի «Կաղնի» հյուրանոցի, «Արեգակ» սրճարանի աջակցությամբ:

Large-scale cycling tournament Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023 ended in the Dilijan city park participated by professional cyclists from more than 20 countries of the world. The total length of the cycling route was 1200 km and passed through the settlements of the regions of Vayots Dzor, Gegharkunik, Tavush, Lori and Shirak.
The cycling tournament consisted of long and short races. The start of the long race was made on June 25 from the Republic Square in Yerevan. It was attended by 32 athletes who covered the entire route in 5-8 days. The short race started from the village of Margahovit, Lori region on July 2 and more than 40 athletes took part in it. The participants of both races finished in the city park of Dilijan, where the sports cycling festival The Ascend Armenia cycle Fest was organised.
Thanks to the tournament, athletes from around the world, such as the USA, Australia, Hungary, Switzerland, Georgia, Belgium, Belarus, Cuba, Germany, were able to discover Armenia as a new destination for adventure tourism. The route of the race ran through the picturesque nature of Armenia, providing participants with the opportunity to enjoy panoramic views, protected forests and mountain landscapes.
Swiss cyclist Adrian Liechti won the tournament, Kai-Uwe Lenuh (Germany) was second, and Jacob Hora (USA) was third.
"Project Ascend Armenia was able to unite professional cyclists, lovers of an active lifestyle and just sports enthusiasts. Such tournaments create a favourable environment for the development of sports infrastructure, the creation of new routes and training sites, as well as attracting sponsors and investors to the country's cycling industry. We are happy to be part of the final sports event in Dilijan. For the city, this is a landmark event that contributes to the development of Dilijan and strengthens its position as an important tourist and sports centre,” commented Grant Babasyan, CEO and co-founder of Impulse management company.
“The RA Tourism Committee attaches great importance to holding an international cycling tournament in Armenia, as it gives us a unique opportunity to present and the participants to discover Armenia as a mysterious destination. The Committee's branding of Armenia as a tourist country is based on 4 tourism destinations: gastronomy, cultural, local and adventure, and thanks to this event, participating cyclists, many of whom were in Armenia for the first time, had a unique opportunity to get to know all these components, especially local and adventure directions. We hope that the event will become an annual one and every year it will become more and more large-scale, bringing together professional and amateur cyclists in Armenia. I am sure that our guests have managed to fall in love with the nature, people, hospitality and culture of Armenia and will return to their countries with vivid impressions, with a great desire to visit Armenia again, said Mariam Hakobyan, Assistant Chairman of the Tourism Committee of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
“This year, for the first time, we are organizing a cycling trip over such a long distance with the participation of a large number of international athletes. They were able not only to get a unique sports experience, but also to explore routes on two wheels and immerse themselves in the culture and hospitality of Armenia. We really hope that our tournament will attract even more participants in the future and will become a new stage in the development of cycling tourism in Armenia,” said Tatevik Avetisyan, head of The Ascend project Armenia.
The Ascend Armenia cycle Fest was organized by Impulse management company and Dilijan Development Foundation (DDF) as part of the Dilijan development program launched by Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend in 2012.
The cycling tournament the Ascend Armenia Ultra Distance Bikepacking Race 2023 was held with the support of the Tourism Committee of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, the Cycling Federation of Armenian, H. Hovnanian Family Foundation, Ride with GPS, Rodeo Adventure Lab, Jermuk Group, Armenia Wellness and Spa Hotel Jermuk, Jermuk Youth Centre, Wishup store, Bicycle shop, Bianchi Armenia, Kaghni Hotel Dsegh, Aregak cafe.