Միջազգային ճարտարապետները կներգրավվեն Դիլիջանի զարգացման գործընթացում
Միջազգային ճարտարապետների խումբը «Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի» ընկերության հետ համատեղ կմասնակցի սոցիալական ձեռներեցներ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից նախաձեռնած Դիլիջանի համալիր զարգացման ծրագրի մշակմանը։ Ծրագիրը ներառում է ենթակառուցվածքային նախագծերի մշակում, բնակֆոնդի կառուցում, նոր կրթական, մշակութային, բժշկական և ժամանցի կենտրոնների ստեղծում։
Դիլիջան ժամանած օտարերկրյա ճարտարապետների թվում են բրիտանական ճարտարապետական Tim Flynn Architects բյուրոյի ղեկավար Թիմ Ֆլինը, Glasser und Dagenbach GDR բյուրոյի համահիմնադիր, լանդշաֆտային ճարտարապետ Ուդո Դագենբախը, Serge Castella Interiors ընկերության ինտերիեր-դիզայներներ Սերժ Կաստելլան և Ջեյսոն Ֆլինը, ինչպես նաև KMD Architects ընկերության ներկայացուցիչ՝ դիզայներ Չակ Չալյունգ Կվոն:
Նշենք, որ Tim Flynn Architects ճարտարապետական բյուրոն մասնակցել է UWC Dilijan միջազգային դպրոցի նախագծի մշակմանը։
Ճարտարապետների և դիզայներների թիմը քննարկել է Դիլիջանի ենթակառուցվածքների համալիր զարգացման հնարավոր սցենարները: Քննարկված հարցերի թվում էին թափառող կենդանիների կացարանի, էկո-ֆերմայի, ժամանակակից բժշկական կենտրոնի, բնակարանային ֆոնդերի, ապարտամենտների և մանկական կրթական կենտրոնների ստեղցման գաղափարները: Բացի այդ, ճարտարապետներին ներկայացվել են Դիլիջանի կենտրոնական քաղաքային զբոսայգու զարգացման ծրագրի շուրջ տեղի ունեցած հանրային քննարկման արդյունքները։

Международные архитекторы займутся развитием Дилижана
Группа международных архитекторов в партнёрстве с управляющей компанией Impulse Management Company будет привлечена к разработке плана комплексного развития Дилижана, инициированного социальными предпринимателями Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд. Программа включает в себе развитие инфраструктурных проектов, постройку жилого фонда, открытие новых образовательных, культурных, досуговых и медицинских центров.
В состав зарубежной команды архитекторов, прибывших в Дилижан, входят Тим Флинн, глава британского архитектурного бюро Tim Flynn Architects, Удо Дагенбах, ландшафтный архитектор и сооснователь бюро Glasser und Dagenbach GDR, интерьерные дизайнеры из компании Serge Castella Interiors Серж Кастелла и Джейсон Флинн и представитель KMD Architects дизайнер Чак Чалджунг Квон.
Архитектурное бюро Tim Flynn Architects в частности занималось разработкой проекта международной школы UWC Dilijan.
Команда архитекторов и дизайнеров обсудила возможные сценарии комплексного инфраструктурного развития Дилижана. Среди рассмотренных вопросов были концепции создании питомника и экофермы, современного оздоровительного медицинского центра, жилого фонда и апартаментов, образовательных центров для детей. Также архитекторам были представлены итоги публичной встречи с горожанами о будущем проекте развития центрального городского парка Дилижана.