Impulse Space՝ նոր ցուցահանդեսային տարածք Դիլիջանում
Դիլիջանում բացվում է Impulse Space-ը՝ Impulse Management Company ընկերության ցուցահանդեսային հարթակ, շփման տիրույթ և հանրային գրասենյակ: Դիլիջանին նվիրված մշտական ցուցադրությունն ու տեղական ստարտափները ներկայացնող ցուցահանդեսները հասանելի կլինեն այցելության և էքսկուրսիաների համար: Impulse Space-ի մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններն իրականացվում են Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրամի աջակցությամբ:
«Իմպուլս» հոլդինգային ընկերությունը նոյեմբերի 17-ին բացեց իր Impulse Space հանրային գրասենյակը։ Այստեղ Դուք կարող եք մանրամասն ծանոթանալ «Impulse management company» ընկերության դիլիջանյան նախագծերին և դրանց եռաչափ մակետներին: Բացի այդ, տարածքը կվերածվի բաց հարթակի` դասախոսություններ և քննարկումներ անցկացնելու, արտասահմանյան և հայաստանյան ճարտարապետների, շինարարների, ուրբանիստների, դիզայներների, սոցիոլոգների և մշակութաբանների միջև փորձի և գիտելիքների փոխանակման համար: Հանրային միջոցառումների հիմնական թեման քաղաքային զարգացումն է՝ կենտրոնացած Դիլիջանի և քաղաքային նորարարությունների վրա: Impulse Space-ի մշտական ցուցադրության գաղափարի հիմքում ընկած է քաղաքի զարգացման թեման: Երկար տարիներ աշխատելով Դիլիջանում, «Իմպուլս» ընկերությունը մեծածավալ նյութեր է հավաքել քաղաքի ճարտարապետության և բնակիչների մասին։ Ցուցանմուշները ներկայացնում են հակիրճ և բովանդակալից փաստեր Դիլիջանի մասին՝ որպես առողջարան, արդյունաբերական և կրթական կենտրոն անցյալում և ներկայում: Բնօրինակ արտեֆակտներն ու ճարտարապետական մանրակերտները, նկարներն ու գծագրերը բացահայտում են արտասովոր պատմություն և ապագայի մեծ ծրագրեր ունեցող քաղաքի ոչ ակնհայտ ուրվագծերը: Ճարտարապետական նախագծերի գծագրերը, ավանդական շինանյութի տարրերը, պատմական լուսանկարներն ու մանրակերտները կպատմեն Դիլիջանի մասին։
Ժամանակավոր ցուցադրությունները նվիրված են Դիլիջանի ներկային ու ապագային, դրանց հերոսները նրանք են, որոնք իրենց գտել են հենց Դիլիջանում՝ բիզնես ստարտափներ և սոցիալական նախագծեր ձեռնարկողներ: Ծրագրի մեկնարկը կտրվի «Տեղի զգացում» ցուցահանդեսով՝ նվիրված Անի Հարությունյանի նախագծերին։ Անին Դիլիջանում ժամանակակից հայկական խոհանոցի բնագավառում իրականացվող նախագծերի («Caffeine Coffee Roasters» սուրճի բովարաններ, «Ootelie» հացի փուռեր, «Arm Food Lab» սննդի լաբորատորիաներ) էկոհամակարգի հեղինակն է։
Ցուցադրությունը պատմում է դեպի նպատակ տանող իմաստների, սեփական բիզնեսը կառուցելու փորձի, ճանապարհակիցների և համախոհների մասին՝ սխալների, ձախողումների և հաջողության բանաձևը գտնելու միջոցով, «Համբերություն և սեր արածիդ հանդեպ»: Ցուցադրությանը ներկայացված են ոչ միայն Անիի լուսանկարները, անձնական իրերն ու կենդանի պատմությունները, այլև ինտերակտիվ ցուցանմուշներ։ Օրինակ հատուկ ցուցահանդեսի համար ստեղծված «Տասնհինգ» խաղի միջոցով կարող եք Անիի հետ միասին անցնել իր անցած ճանապարհով և ճանաչել Դիլիջանը նրա աչքերով։
Impulse Space-ի մուտքն ազատ է բոլորի համար հինգշաբթիից կիրակի՝ ժամը 10:00-18:00: Հասցե՝ Դիլիջան, Գետափնյա փողոց 2։
Impulse management company-ն զարգացման և տարածքների բարելավման ոլորտներում ակտիվներ և ներդրումներ կառավարող հոլդինգային ընկերություն է: Ընկերությունը մշակում և իրականացնում է զարգացման ծրագրերում ներդրումներ կատարելու ռազմավարություններ, ղեկավարում է հյուրընկալության ոլորտում իրականացվող կոմերցիոն նախագծեր, զբաղվում է բնակելի և կոմերցիոն անշարժ գույքի ամբողջական ցիկլի զարգացմամբ, զարգացնում է տարածքների բրենդինգը, բացահայտում է մարզերի ներուժը զբոսաշրջային արտադրանքի զարգացման միջոցով։

Impulse Space − новое выставочное пространство в Дилижане
В Дилижане открывается Impulse Space — выставочная площадка, пространство для общения и публичный офис Impulse Management Company. Постоянная экспозиция, посвященная Дилижану, и временные выставки о местных стартапах будут доступны для самостоятельного посещения и экскурсий. Постоянная и временные выставки на площадке Impulse Space действуют при поддержке Фонда Рубена Варданяна.
Холдинговая компания «Импульс» 17 ноября открыла свой публичный офис Impulse Space. Здесь можно подробно узнать о дилижанских проектах компании и посмотреть их 3D-макеты. Это же пространство станет открытой площадкой для проведения лекций и дискуссий, обмена опытом и знаниями между архитекторами, строителями, урбанистами, дизайнерами, социологами и культурологами из Армении и зарубежья. Основная тема публичных мероприятий − развитие города с особым фокусом на Дилижане и городских инновациях.
Тема развития города легла и в основу идеи постоянной экспозиции Impulse Space. Компания «Импульс» за годы работы в Дилижане собрала объемный материал о его архитектуре и жителях. Экспонаты выставки лаконично и емко представляют ключевые факты о Дилижане как курорте, производственном и образовательном центре — в прошлом и настоящем. Оригинальные артефакты и архитектурные макеты, рисунки и чертежи раскрывают неочевидные черты города с неординарной историей и большими планами на будущее. Здесь о Дилижане расскажут рисунки из архитектурных проектов, элементы традиционных строительных материалов, исторические фотографии и макеты.
Настоящему и будущему Дилижана посвящены временные выставки. Их героями станут те, кто нашел себя в Дилижане: инициаторы бизнес-стартапов и социальных проектов. А откроет эту программу выставка «Чувство места», посвященная инициативам Ани Арутюнян — автора экосистемы проектов в сфере современной армянской кухни, которые она развивает в Дилижане: цеха обжарки кофе Caffieine Coffee Roasters, пекарни Ootelie и лаборатории еды Arm Food Lab. Выставка рассказывает о ведущих к цели смыслах, о попутчиках и единомышленниках, об опыте построения собственного бизнеса — через ошибки, промахи и проблемы к пониманию формулы успеха: «Терпение и любовь к тому, что делаешь». Экспозиция включает не только фотографии, личные предметы и живые истории Ани, но и интерактивные экспонаты. Например, созданная специально для выставки игра «Пятнашки» позволяет пройти вместе с Ани по ее пути и познакомиться с Дилижаном ее глазами.
Посещение Impulse Space — свободное для всех желающих с четверга по воскресенье с 10:00 до 18:00. Адрес: Дилижан, ул. Гетапня 2.
Impulse management company — холдинговая компания по управлению активами и инвестициями в сферах девелопмента и развития территорий. Компания разрабатывает и реализует стратегии инвестирования в девелоперские проекты, управляет коммерческими продуктами в сфере индустрии гостеприимства, занимается девелопментом полного цикла объектов жилой и коммерческой недвижимости, развивает брендинг территорий, раскрывает потенциал регионов через разработку туристических продуктов.