Impulse Space՝ նոր ցուցահանդեսային տարածք Դիլիջանում
Դիլիջանում բացվում է Impulse Space-ը՝ Impulse Management Company ընկերության ցուցահանդեսային հարթակ, շփման տիրույթ և հանրային գրասենյակ: Դիլիջանին նվիրված մշտական ցուցադրությունն ու տեղական ստարտափները ներկայացնող ցուցահանդեսները հասանելի կլինեն այցելության և էքսկուրսիաների համար: Impulse Space-ի մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններն իրականացվում են Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրամի աջակցությամբ:
«Իմպուլս» հոլդինգային ընկերությունը նոյեմբերի 17-ին բացեց իր Impulse Space հանրային գրասենյակը։ Այստեղ Դուք կարող եք մանրամասն ծանոթանալ «Impulse management company» ընկերության դիլիջանյան նախագծերին և դրանց եռաչափ մակետներին: Բացի այդ, տարածքը կվերածվի բաց հարթակի` դասախոսություններ և քննարկումներ անցկացնելու, արտասահմանյան և հայաստանյան ճարտարապետների, շինարարների, ուրբանիստների, դիզայներների, սոցիոլոգների և մշակութաբանների միջև փորձի և գիտելիքների փոխանակման համար: Հանրային միջոցառումների հիմնական թեման քաղաքային զարգացումն է՝ կենտրոնացած Դիլիջանի և քաղաքային նորարարությունների վրա: Impulse Space-ի մշտական ցուցադրության գաղափարի հիմքում ընկած է քաղաքի զարգացման թեման: Երկար տարիներ աշխատելով Դիլիջանում, «Իմպուլս» ընկերությունը մեծածավալ նյութեր է հավաքել քաղաքի ճարտարապետության և բնակիչների մասին։ Ցուցանմուշները ներկայացնում են հակիրճ և բովանդակալից փաստեր Դիլիջանի մասին՝ որպես առողջարան, արդյունաբերական և կրթական կենտրոն անցյալում և ներկայում: Բնօրինակ արտեֆակտներն ու ճարտարապետական մանրակերտները, նկարներն ու գծագրերը բացահայտում են արտասովոր պատմություն և ապագայի մեծ ծրագրեր ունեցող քաղաքի ոչ ակնհայտ ուրվագծերը: Ճարտարապետական նախագծերի գծագրերը, ավանդական շինանյութի տարրերը, պատմական լուսանկարներն ու մանրակերտները կպատմեն Դիլիջանի մասին։
Ժամանակավոր ցուցադրությունները նվիրված են Դիլիջանի ներկային ու ապագային, դրանց հերոսները նրանք են, որոնք իրենց գտել են հենց Դիլիջանում՝ բիզնես ստարտափներ և սոցիալական նախագծեր ձեռնարկողներ: Ծրագրի մեկնարկը կտրվի «Տեղի զգացում» ցուցահանդեսով՝ նվիրված Անի Հարությունյանի նախագծերին։ Անին Դիլիջանում ժամանակակից հայկական խոհանոցի բնագավառում իրականացվող նախագծերի («Caffeine Coffee Roasters» սուրճի բովարաններ, «Ootelie» հացի փուռեր, «Arm Food Lab» սննդի լաբորատորիաներ) էկոհամակարգի հեղինակն է։
Ցուցադրությունը պատմում է դեպի նպատակ տանող իմաստների, սեփական բիզնեսը կառուցելու փորձի, ճանապարհակիցների և համախոհների մասին՝ սխալների, ձախողումների և հաջողության բանաձևը գտնելու միջոցով, «Համբերություն և սեր արածիդ հանդեպ»: Ցուցադրությանը ներկայացված են ոչ միայն Անիի լուսանկարները, անձնական իրերն ու կենդանի պատմությունները, այլև ինտերակտիվ ցուցանմուշներ։ Օրինակ հատուկ ցուցահանդեսի համար ստեղծված «Տասնհինգ» խաղի միջոցով կարող եք Անիի հետ միասին անցնել իր անցած ճանապարհով և ճանաչել Դիլիջանը նրա աչքերով։
Impulse Space-ի մուտքն ազատ է բոլորի համար հինգշաբթիից կիրակի՝ ժամը 10:00-18:00: Հասցե՝ Դիլիջան, Գետափնյա փողոց 2։
Impulse management company-ն զարգացման և տարածքների բարելավման ոլորտներում ակտիվներ և ներդրումներ կառավարող հոլդինգային ընկերություն է: Ընկերությունը մշակում և իրականացնում է զարգացման ծրագրերում ներդրումներ կատարելու ռազմավարություններ, ղեկավարում է հյուրընկալության ոլորտում իրականացվող կոմերցիոն նախագծեր, զբաղվում է բնակելի և կոմերցիոն անշարժ գույքի ամբողջական ցիկլի զարգացմամբ, զարգացնում է տարածքների բրենդինգը, բացահայտում է մարզերի ներուժը զբոսաշրջային արտադրանքի զարգացման միջոցով։

Impulse Space opens in Dilijan − an exhibition space and public office of Impulse Management Company. A permanent exposition dedicated to Dilijan and temporary exhibitions about local startups will be available for self-guided visits and tours. The permanent and temporary exhibitions at Impulse Space are supported by the Ruben Vardanyan Foundation.
Impulse Management Company opened its public office “Impulse Space” on November 17, 2023. Here you can learn in detail about the company's projects located in Dilijan and see their 3D models. The same space will become an open platform for lectures and discussions, the exchange of experience and knowledge between architects, builders, urbanists, designers, sociologists and cultural experts from Armenia and abroad. The main theme of the public events is urban development with a special focus on Dilijan and urban innovation.
The theme of the city development provided the basis for the idea of the Impulse Space permanent exposition. Over the years of its work in Dilijan, Impulse Management Company has collected extensive material on its architecture and inhabitants. The exhibits of the exhibition concisely and succinctly present the key facts about Dilijan as a resort, manufacturing and educational center in the past and present. Original artifacts and architectural models, drawings and blueprints reveal the unobvious features of the city with an extraordinary history and great plans for the future. Here, drawings from architectural projects, elements of traditional building materials, historical photographs and models will tell about Dilijan.
Temporary exhibitions are dedicated to the present and future of Dilijan. Their heroes will be those who have found themselves in Dilijan: initiators of business startups and social projects. The program will be opened by the exhibition "Sense of Place" dedicated to the initiatives of Ani Harutyunyan, the author of the ecosystem of modern Armenian cuisine projects that she is developing in Dilijan: “Caffieine Coffee Roasters” roasting shop, “Ootelie” bakery and “Arm Food Lab” food laboratory project.
The exhibition contains the meanings leading to the goal, about fellow travelers and like-minded people, about the experience of building her own business − through mistakes, blunders and problems to understanding the formula of success: "Patience and love for what you do". The exposition includes not only photos, personal items and Ani's live stories, but also interactive exhibits. For example, the game of sliding puzzle, created especially for the exhibition. It allows you to walk along Ani's path together with her and get acquainted with Dilijan through her eyes.
The entrance to Impulse Space is free for everyone. Visiting days: from Thursday to Sunday from 10:00 to 18:00. Address: Getapnya street, 2, Dilijan, Armenia.
Impulse is a holding company that manages assets and investments in the fields of development and territorial planning.