Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին ամփոփում է անցնող տարվա աշխատանքները
Ֆուտբոլի ակադեմիայի և համաշխատանքային տարածքի բացում, փառատոների և մրցույթների իրականացում, Դիլիջանի և Տաթևի զբոսաշրջային բրենդերի առաջխաղացում, բնակելի համալիրների կառուցում և հանրային տարածքների գործարկում. Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին ամփոփում է 2023 թվականին տարբեր ուղղություններում կատարած իր աշխատանքը:
Բիզնեսի կառավարում
Այս ուղղության զարգացման համար Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին ստեղծեց դուստր կազմակերպություն՝ Իմպուլս բիզնես մենեջմենթ։ Նրա կառավարմանն անցան Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի կարևոր և առանցքային օբյեկտներ: Դրանք են՝ աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին՝ «ՏաԹևեր»-ը, Դիլիջանի հայտնի HoReCa նախագծերը՝ Սրճարան #2 սոցիալական ուղղվածություն ունեցող սրճարանը, Տուն Արմենի հյուրատուն-համալիրը, Հայաստանի ամենաերկար պարանայգին` VereV-ը, և Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին:
2023 թվականի աշնանը «ՏաԹևեր»-ը երկրորդ անգամ դարձավ World Travel Awards միջազգային հեղինակավոր զբոսաշրջային ​​մրցանակի հաղթող։ Միևնույն ժամանակ, աշխարհում պաշտոնապես լավագույնը ճանաչված ճոպանուղին պահպանում է շահույթ չհետապնդող նախագծի կարգավիճակը. նրա աշխատանքից ստացված ողջ հասույթը շարունակում է ուղղվել Տաթևի վանական համալիրի վերականգնմանը և տեղական համայնքի զարգացմանը։
wingsoftatev.jpg
Հունիսին Տաթևում անցկացվեց Հայաստանում իր տեսակի մեջ առաջին «Սարերում» իմերսիվ փառատոնը՝ նվիրված Սյունիքի պատմությանն ու լեգենդներին: Փառատոնը թույլ տվեց թատերական ներկայացումների միջոցով պատմել Տաթևի կարևոր պատմական իրադարձությունների մասին, վերակենդանացնել տարածաշրջանի վաղուց մոռացված արհեստները և ցույց տալ Տաթևի անհայտ վայրերը։
Փառատոնն ունեցավ շուրջ 2500 հյուր: Միջոցառումը զբոսաշրջիկների մեծ հոսք ապահովեց դեպի Սյունիքի մարզ, և տեղի արհեստավորներն ու փոքր բիզնեսի սեփականատերերը հնարավորություն ունեցան վաճառելու իրենց արտադրանքը հատուկ կազմակերպված տոնավաճառներում:
Ավելի ու ավելի է ակտիվանում կյանքը Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգում: Այս տարի այգում հյուրընկալվեցին Summer Music Fest-ը, միջազգային հեծանվային մրցավազքի վերջնակետը և մանկական գրքի փառատոնը:
Հայաստանում փոքր բիզնեսի հինգ ներկայացուցչի հետ համագործակցության շնորհիվ 2023 թվականին միջոցներ են հավաքագրվել այգու զարգացման համար, և ստեղծվել են նոր աշխատատեղեր:
Տեղի համայնքը ևս ակտիվորեն մասնակցել է Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու նոր օբյեկտների բացմանը և գործող օբյեկտների նորոգմանը: Այսպիսով, ակտիվ քաղաքացիների ուժերով բացվեց «պետանկ» խաղի համար նախատեսված գոտին։ Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու համաշխատանքային տարածքում անցկացվել է 43 միջոցառում՝ ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ և վարպետության դասեր:
Աճել է VereV պարանայգու այցելուների թիվը․ այս տարի այն 8%-ով բարձր էր 2022 թ.-ի ցուցանիշից, որի շնորհիվ այգու եկամուտը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20%-ով։
cafe2.jpg
2023 թվականին Դիլիջանի ամենահայտնի Սրճարան #2 է այցելել ավելի քան 95000 մարդ։ Սրճարանն արդեն երրորդ տարին անընդմեջ առաջատար դիրք է զբաղեցնում TripAdvisor հարթակի ռեստորանների և սրճարանների վարկանիշային աղյուսակում։
Սրճարան #2-ը շարունակում է իր աշխատակիցների կրթությանն ուղղված նախաձեռնությունը։ Ղեկավար անձնակազմը մասնագիտական ​​վերապատրաստում է անցել ռեստորանների կառավարման ոլորտում, իսկ խոհարարները մասնակցել են հատուկ դասընթացների և յուրացրել ճաշատեսակների պատրաստման նոր հմտություններ:
Հետևելով սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքներին՝ սրճարանն աջակցել է իր երիտասարդ աշխատակից Ահարոնին՝ սեփական «Քաոսից այն կողմ» ֆիլմը ստեղծելիս: Ֆիլմը հայ ժողովրդի վերջին 120 տարվա ձեռքբերումների, կորուստների և իրողությունների մասին է:
DCC համայնքային կենտրոնի և UWC միջազգային քոլեջի հետ համագործակցությամբ սրճարանն իրականացրել է մի շարք կամավորական նախաձեռնություններ՝ երիտասարդական նախագծերին աջակցելու համար:
2023 թվականին ռեկորդային էր Տուն Արմենի համալիրի հյուրերի թիվը. նախորդ տարվա համեմատ այն աճել է 20 տոկոսով։ Հյուրատուն-համալիրի համարների շարքը համալրվել է «դելյուքս» դասի նոր համարով։
Տուն Արմենին ակտիվորեն համագործակցել է կրթական հաստատությունների, հասարակական կազմակերպությունների և ներքին տուրօպերատորների հետ։
Համալիրում բացվել է Workation համաշխատանքային տարածքը` հարմարավետ աշխատելու և սովորելու, ինչպես նաև հանդիպումներ անցկացնելու, փորձով և գիտելիքներով փոխանակվելու համար: Տարվա ընթացքում այստեղ անցկացվել են ավելի քան 20 դասախոսություններ, վարպետության դասեր, ժամանցային և կորպորատիվ միջոցառումներ։
Տարածքային զարգացում
2023 թվականին Դիլիջանում Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին սկսեց Mountain Terraces պրեմիում դասի բնակելի համալիրի շինարարությունը՝ հարմարավետ, անվտանգ և տեխնոլոգիապես առաջադեմ ենթակառուցվածքով: Համալիրի առաջին մասը՝ 22 բնակարանից բաղկացած տեռասներով շենքը, շահագործման կհանձնվի 2024 թվականի վերջին։ Համալիրի երկրորդ մասը դեռ նախագծման փուլում է։ Էությունը կայանում է նրանում, որ կընդլայնվի բնակարանային ֆոնդը, որը հասանելի է միայն ակումբային ավանի բնակիչներին: Նախատեսվում է շրջակա տարածքներում ստեղծել կենտրոն՝ բաղկացած ապարտ-հյուրանոցից և այլ կոմերցիոն օբյեկտներից:
mountain terraces.jpg
Ծրագիրը հավատարիմ է կայուն զարգացման սկզբունքներին, ինչը կօգնի ամրապնդել քաղաքի համբավը՝ որպես մշտական ​​բնակության համար գրավիչ վայրի։ Բնակարանների վաճառքն իրականացնում է City Nest Property Management ընկերությունը։ Ծրագրի ֆինանսական գործընկերն է Արդշինբանկը։
Այս ուղղության շրջանակներում շարունակվում են նաև Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու հիմնանորոգման աշխատանքները։ Փետրվարին տեղի ունեցավ քաղաքացիների հետ ամփոփիչ հանրային քննարկումը և քաղաքի գլխավոր հանրային կանաչ տարածքի ու հանգստի գոտու զարգացման նախագծի շնորհանդեսը։ Զբոսայգում շարունակվում է Ռոք համասեզոնային ժայռամագլցման համալիրի և ընտանեկան սրճարանի շինարարությունը։
Այս ուղղության շուրջ աշխատող թիմը միակցել է Նպատակ ամառային ճարտարապետության դպրոցին՝ ճարտարապետական ​​բուհերի ուսանողներին առաջարկելով լուծել մի առաջադրանք՝ Դիլիջանի տարածքներից մեկի մշակումը և զարգացումը՝ որպես Meteoteque բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիրի տարածք։
impulsespace.jpg
Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանիի բոլոր նախաձեռնությունները հիմնված են բնակիչների հետ բաց երկխոսության սկզբունքի վրա: Աշնանը ընկերությունը Դիլիջանում բացեց Impulse Space հանրային գրասենյակը: Այն դարձավ հարթակ ցուցահանդեսների և քննարկումների համար՝ նվիրված քաղաքի պատմությանը, այսօրվա տեղական ստարտափներին և ապագայում Դիլիջանի զարգացման ծրագրերին։
Սոցիալական պատասխանատվություն
Ուղղությունն իրականացնում է Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը (Dilijan Developmnet Foundation, DDF): Այն մշակում է երկարաժամկետ բարեգործական, բնապահպանական և մշակութային նախաձեռնություններ, որոնք ազդում են Դիլիջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա: Տարեսկզբին DDF-ը բացեց «Իմպուլս» ֆուտբոլի մանկական ակադեմիան, որտեղ մարզվում է 5-ից 16 տարեկան 200 երեխա, ինչպես նաև հաճախում են մեծահասակներ։ Տղամարդկանց թիմը հանդես է գալիս Հայաստանի սիրողական լիգայում։
photo2.jpg
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի և Դիլիջանի քաղաքապետարանի հետ միասին DDF-ն Ամանորին ընդառաջ անցկացրեց ութ անվճար մանկական ներկայացումներ Դիլիջանի և հարակից գյուղերի երեխաների համար՝ կազմակերպելով նաև բարեգործական դրամահավաք երեխաներին քաղցր նվերներ գնելու համար:
Հիմնադրամն աջակցել է մի շարք դիլիջանյան սոցիալական նախաձեռնությունների՝ մանկական ֆուտբոլային ճամբար, ՖԻԴԵ 99 շախմատի մրցաշարին, հայտնի երաժշտագետ Միխայիլ Կազինիկի դասախոսություն-համերգին, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի ելույթին, Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ​​քոլեջի սաների համերգին։
DDF-ը նաև զբաղվում է անմիջականորեն քաղաքի բարեկարգմամբ։ 2023 թվականին հիմնադրամը վերականգնել է քաղաքային ճանապարհներից մեկը, իսկ Էկո Դիլի բնապահպանական նախաձեռնության շրջանակներում աղբամանների վրա պաշտպանիչ ճաղավանդակներ է տեղադրել և կազմակերպել աղբի տեսակավորում։ Մինչև տարեվերջ հավաքվել է 585 կիլոգրամ մշակման պատրաստ աղբ։
Այս տարի հիմնադրամը շարունակել է Դիլիջանում թափառող շների ստերջացման ծրագիրը։ Kotopes սոցիալական անասնաբուժական կենտրոնում ստերջացվել և պատվաստվել է 159 շուն։ Ծրագրի գործունեության ընդամենը 2 տարվա ընթացքում օգնություն է ցուցաբերվել 300 շների։
Զբոսաշրջության զարգացում
Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին մասնակցում է այնպիսի նախագծերի իրականացմանն ու աջակցությանը, որոնցից կախված է Հայաստանի զբոսաշրջային բրենդի ձևավորումը։ Այս ուղղության գործընկերներից է զբոսաշրջության ուղղության կառավարման GoToDili կազմակերպությունը: Այն նպատակ ունի Դիլիջանի համար ստեղծել և պահպանել դրական իմիջ, բարձրացնել նրա պահանջարկը որպես զբոսաշրջային ուղղություն, ավելացնել զբոսաշրջային հոսքը և դրական տպավորություններ ստեղծել Դիլիջանի հյուրերի մոտ: GoToDili-ն քաղաքի հյուրերին ծանոթացնում է Դիլիջանի հետ՝ տեղի բնակիչների կողմից անցկացվող քաղաքային տուրի միջոցով, կազմակերպում է էքսկուրսիաներ քաղաքի շրջակայքում՝ ցուցադրելով տեսարժան վայրերը և հնագույն վանքերը, կազմակերպում է արշավներ Ազգային պարկում, ինչպես նաև ձիով զբոսանքներ և օֆֆրոդ տուրեր մոտակա լեռնային շրջաններում:
2023 թվականին GoToDili-ի տնօրինության տակ է անցել Դիլիջանի զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնը, որի ծառայություններից միայն վերջին վեց ամսում օգտվել են Դիլիջանի 4,5 հազար հյուրեր 70 երկրներից։
gotodili.jpg 2023 թվականին GoToDili-ն մշակել է Դիլիջանի և շրջակա տարածքների զբոսաշրջային քարտեզը, 7 զբոսաշրջային արդյունքների մեջ ներգրավել է 15 տարբեր գործընկերների: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ կազմակերպությունը գործարկել է քաղաքային տուրի լրացված իրականությամբ (AR) տարբերակը՝ լսողական դժվարություններ ունեցող մարդկանց համար ժեստերի լեզվով թարգմանությամբ. սա առաջին նման ներառական նախագիծն է հանրապետությունում։
GoToDili-ն ստեղծում է նոր աշխատատեղեր. վերջին ծրագրերում ներգրավված է համայնքի 50 բնակիչ: Փարիզում կայացած IFTM Top Resa 2023 ճամփորդության, բիզնես ուղևորությունների և միջոցառումների կազմակերպման ոլորտի միջազգային ցուցահանդեսում GoToDili-ն ներկայացվեց որպես զբոսաշրջային ուղղության զարգացման տեղական կառավարման հաջողված օրինակ:
winefest.jpg
Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանիի զբոսաշրջության զարգացման գործընկերներից է նաև TimeTo կրեատիվ գործակալությունը, որը կազմակերպում է խոշոր փառատոներ՝ մեծ թվով մարդկանց գրավելով դեպի Դիլիջան և օգնելով զարգացնել տեղական բիզնեսը։ 2023 թվականի ամռանը TimeTo-ն Դիլիջանում անցկացրել է երկու խոշոր փառատոն, որին մասնակցել են ավելի քան 7,5 հազար հյուրեր աշխարհի տարբեր ծայրերից։ Հուլիսին անցկացվեց GASTROFEST-ը՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի 22 ռեստորանների մասնակցությամբ։ Իսկ օգոստոսին՝ Dilijan Wine Fest-ը, որտեղ ներկայացված էին Հասաստանի 40 գինեգործներ և ռեստորաններ։
Տարածքների բարեկարգում
Քաղաքային բարենպաստ միջավայրի ձևավորումը քաղաքների սոցիալ-տնտեսական բարգավաճման կարևոր մասն է։ Գիտակցելով այս դերը՝ Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին 2023 թվականին մեկնարկեց «տարածքային բարեկարգում» ուղղությունը, որն իրականացնում է իր դուստր ձեռնարկությունը՝ EcoToon-ը: Ընկերությունը մատուցում է ծառայությունների լայն շրջանակ։ Կանաչապատում և տարածքների բարեկարգում, շենքերի, շինությունների և դրանց ինժեներական ցանցերի (էլեկտրաէներգիա, ջրամատակարարում և ջեռուցում) կառուցում և վերանորոգում, ձևավորում, միջոցառումների տեխնիկական մասի ապահովում, ինժեներական լուծումներ և բեռնափոխադրումներ՝ այն ամենն, ինչ մարդու կյանքը դարձնում է ավելի հարմարավետ և անվտանգ:
ecotoon.jpg
Ծանոթագրություն.
Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին զարգացման և տարածքների բարելավման ոլորտներում ակտիվներ և ներդրումներ կառավարող հոլդինգային ընկերություն է: Ընկերությունը մշակում և իրականացնում է զարգացման ծրագրերում ներդրումներ կատարելու ռազմավարություններ, կառավարում է հյուրընկալության ոլորտում իրականացվող կոմերցիոն նախագծեր, զբաղվում է բնակելի և կոմերցիոն անշարժ գույքի ամբողջական ցիկլի զարգացմամբ, կատարում է տարածքների բրենդերի առաջխաղացում և բացահայտում մարզերի ներուժը զբոսաշրջային արտադրանքի զարգացման միջոցով: Բոլոր խնդիրները արդյունավետ և համապարփակ լուծելու համար ընկերությունն իրականացնում է նախագծեր ուղղությունների դուստր ձեռնարկությունների միջոցով (Իմպուլս բիզնես մենեջմենթ, EcoToon), ինչպես նաև համագործակցելով առանձին հիմնադրամների և կազմակերպությունների հետ՝ DDF (սոցիալական քաղաքականություն), GoToDili և TimeTo (զբոսաշրջության զարգացում): Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանին իր գործունեությունն իրականացնում է Ռուբեն Վարդանյան հիմնադրամի աջակցությամբ։
Իմպուլս բիզնես մենեջմենթ-ն Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանիի դուստր ձեռնարկությունն է, որը մասնագիտացած է Հայաստանի հյուրընկալության և զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների ոլորտում տարբեր ակտիվների կառավարմամբ: Ընկերության պորտֆոլիոն ներառում է այնպիսի օբյեկտների կառավարում, ինչպիսիք են՝ աշխարհի ամենաերկար «ՏաԹևեր» հետադարձելի ճոպանուղին, Սրճարան#2 սոցիալական սրճարանը, Տուն Արմենի հյուրատուն-համալիրը, Հայաստանի ամենաերկար VereV պարանայգին, Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին և այլն։
Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը (Dilijan Development Foundation, DDF)  շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որը ստեղծված է Դիլիջան քաղաքում հասարակական, բնապահպանական, մշակութային և սոցիալական նախաձեռնություններին աջակցելու և զարգացնելու համար: Հիմնադրամի աջակցությամբ գործարկվել են «Իմպուլս» մանկական ֆուտբոլի ակադեմիան, ԷկոԴիլի բնապահպանական նախաձեռնությունը, Kotopes սոցիալական անասնաբուժական կայանը, դիլիջանցիների համար կառուցվել են ժամանակակից և անվտանգ խաղահրապարակներ։
GoToDili-ն զբոսաշրջային ուղղության կառավարմամբ զբաղվող կազմակերպություն է: Ծրագրի նպատակն է ստեղծել և պահպանել Դիլիջանի դրական իմիջը, բարձրացնել որպես զբոսաշրջային ուղղություն նրա պահանջարկը, ավելացնել զբոսաշրջային հոսքը և դրական տպավորություններ ստեղծել քաղաքի հյուրերի մոտ:
TimeTo-ն կրեատիվ գործակալություն է, որը մասնագիտացած է Հայաստանում խոշոր փառատոների և այլ թեմատիկ միջոցառումների կազմակերպման գործում։ Միջոցառումների անցկացման վայր ընտրելիս նախապատվությունը տրվում է Հայաստանի մարզային քաղաքներին՝ ներքին զբոսաշրջությունը զարգացնելու և տեղական բիզնեսին աջակցելու համար։
Eco Toon-ը լանդշաֆտային շինարարական ընկերություն է, որը զբաղվում է տարածքների կանաչապատման, տեխնիկական սպասարկման և համալիր շահագործման հարցերով: Իմպուլս մենեջմենթ քոմփանիի դուստր կազմակերպությունն է։

Impulse Management Сompany подводит итоги работы за год
Открытие футбольной академии и коворкинга, проведение фестивалей и соревнований, развитие туристического бренда Дилижана и Татева, строительство жилых комплексов и запуск общественных пространств — Impulse Management Company подводит итоги работы своих направлений в 2023 году.
Управление бизнесом
Для реализации направления Impulse MC в этом году создала дочернюю компанию, Impulse Business Management. Под ее управление перешли важные и ключевые объекты туристической отрасли Армении. Это самая длинная в мире реверсивная канатная дорога «Крылья Татева», популярные в Дилижане проекты в сфере HoReCa։ социальное кафе Cafe #2 и гостевой комплекс «Тун Армени», самый длинный в Армении веревочный парк VereV и Городской парк Дилижана.
Осенью 2023 года «Крылья Татева» во второй раз стали победителем авторитетной международной премии в сфере туризма World Travel Awards. При этом официально признанная лучшей в мире канатная дорога сохраняет статус некоммерческого проекта: вся прибыль от ее работы по-прежнему предназначена для восстановления Татевского монастыря и развития местной общины.
В июне в Татеве состоялся первый в своем роде в Армении иммерсивный фестиваль «В горах», посвященный истории и легендам Сюника. Фестиваль позволил показать важные исторические события Татева через театрализованные спектакли, возродить давно забытые мастерства края и показать неизведанные локации Татева.
Гостями фестиваля стали 2500 человек. Мероприятие способствовало привлечению большого потока туристов в Сюник, а местные ремесленники и владельцы малого бизнеса получили новый источник дохода за счет продажи своей продукции на специально организованной ярмарке.
Все более активной становится жизнь Городского парка. В этом году он принимал Summer Music Fest, финиш международной велогонки и фестиваль детской книги.
Благодаря сотрудничеству с пятью представителями малого бизнеса Армении за 2023 год привлечены средства на развитие парка и созданы новые рабочие места.
Также в запуске новых и ремонте существующих объектов Городского парка Дилижана активно принимало участие местное сообщество. Так, силами активных горожан была открыта зона для игры в петанк. В коворкинге Dilijan City Park прошло 43 мероприятия: выставки, образовательные лекции и мастер-классы.
Выросло количество посетителей веревочного парка VereV, в этом году их на 8% больше, чем в 2022. Выручка парка за счет этого выросла на 20% по сравнению с прошлым годом.
В 2023 году гостями самого популярного кафе Дилижана, Cafe #2, стали более 95 000 человек. Кафе уже третий год подряд, занимает лидирующую строчку в рейтинге ресторанов и кафе на портале TripAdvisor.
Cafe #2 продолжает инициативу по повышению образования своих работников. Административный персонал прошел профессиональное обучение по теме управления ресторанами. А повара на специальных курсах освоили новые технологии приготовления блюд.
Следуя принципу социальной ответственности, кафе оказало поддержку своему юному сотруднику Аарону в создании его собственного фильма «За гранью хаоса» — о достижениях, потерях и реалиях армянского народа за последние 120 лет.
В рамках сотрудничества с Общинным центром DCC и международным колледжем UWC кафе реализовал ряд волонтерских инициатив для поддержания проектов молодежи.
Рекордным оказалось количество гостей комплекса «Тун Армени» в 2023 году — оно выросло на 20% по сравнению с прошлым годом. Номерной фонд гостевого комплекса пополнился новым номером класса «Делюкс».
«Тун Армени» активно сотрудничал с учебными заведениями, общественными организациями и внутренними туроператорами.
При гостевом комплексе был открыт коворкинг Workation — новое пространство для комфортной работы и учебы, проведения встреч для обмена опытом и знаниями. За год здесь прошло больше двадцати лекций, мастер-классов, развлекательных и корпоративных мероприятий.
Территориальное развитие
В 2023 году в Дилижане Impulse Management Company начала строительство Mountain Terraces — жилого комплекса премиум-класса с комфортной, безопасной и технологичной инфраструктурой. Первая очередь комплекса — террасный дом из 22 апартаментов — будет сдан в конце 2024 года. Вторая очередь комплекса находится на стадии разработки. Ее концепция заключается в расширении жилого фонда, доступного только для жителей клубного поселка. На прилегающих территориях в планах создать хаб, состоящий из апарт-отеля и других коммерческих объектов.
Проект следует принципам устойчивого развития, что будет способствовать укреплению имиджа города как привлекательного места постоянного проживания. Продажи апартаментов осуществляет City Nest Property Management. Финансовый партнер проекта — Ardshinbank.
В рамках направления продолжается и реновация Городского парка Дилижана. В феврале состоялась итоговая общественная дискуссия с горожанами и презентация проекта развития главного зеленого общественного пространства и места досуга города. В парке продолжается строительство всесезонного скалолазного комплекса и семейного кафе Rock․ Команда направления приняла участие в летней архитектурной школе Npatak, предложив студентам архитектурных вузов решение кейса: развитие территории в Дилижане под многофункциональный жилой комплекс Meteoteque.
Во все инициативы Impulse MC заложен принцип открытого диалога с жителями. Осенью компания открыла в Дилижане публичный офис Impulse Space. Он стал выставочной и дискуссионной площадкой, посвященной истории города, современным местным стартапам и планам развития Дилижана в будущем.
Социальная ответственность
Направление реализует «Фонд развития Дилижана» (Dilijan Developmnet Foundation, DDF). Он развивает долгосрочные благотворительные, экологические и культурные инициативы, влияющие на социально-экономическое развитие Дилижана.
В начале года DDF открыл детскую футбольную академию «Импульс», в которой занимаются 200 детей от 5 до 16 лет и тренируются взрослые — мужская команда выступает в любительской лиге Армении.
Вместе с Дилижанским общинным центром и муниципалитетом Дилижана в преддверии Нового года DDF провел восемь бесплатных новогодних представлений для детей из Дилижана и окрестных сел, организовав также благотворительный сбор средств на сладкие подарки для детей.
Фонд поддержал ряд социальных инициатив для Дилижана: детский футбольный лагерь, шахматный турнир «FIDE 99», лекцию-концерт известного музыковеда Михаила Казиника, выступление Национального академического хора Армении, концерт студентов музыкального колледжа Романоса Меликяна.
DDF занимается и непосредственным благоустройством города. В 2023 году фонд отреставрировал городскую дорогу, а в рамках экологической инициативы Eco Dili установил защитные решетки на мусорные баки и организовал раздельный сбор отходов, где к концу года таким способом было собрано 585 килограммов мусора, готового к переработке.
В этом году Фонд продолжил реализацию программы по стерилизации бездомных собак в Дилижане. На базе социального ветеринарного пункта Kotopes были стерилизованы и вакцинированы 159 собак. Всего за 2 года работы программы помощь была оказана 300 собакам.
Туристическое развитие
Impulse MC участвует в воплощении и поддержке проектов, от которых зависит формирование туристического бренда Армении. Один из партнеров компании по этому направлению — организация по управлению туристическим направлением GoToDili.
Она нацелена на создание и поддержание положительного имиджа Дилижана, популяризацию его как направления для поездок, увеличение туристического потока и формирование позитивных впечатлений гостей Дилижана. GoToDili знакомит гостей города с Дилижаном через сити-тур, который проводят местные жители, устраивает экскурсии по окрестностям города, показывая достопримечательности и древние монастыри, организует хайкинг в Национальном парке, а также конные прогулки и внедорожные туры в близлежащие горные районы.
В 2023 году под управление GoToDili перешел Туристический информационный центр Дилижана, услугами которого только за последние полгода воспользовалось 4 500 гостей Дилижана из 70 стран.
В 2023 году GoToDili разработала туристическую карту Дилижана и окрестностей, привлекла 15 партнеров к 7 турпродуктам. При поддержке Комитета по туризму Министерства экономики РА организация запустила AR-версию городского тура с сурдопереводом для людей с нарушениями слуха — это первый подобный инклюзивный проект в стране.
GoToDili создает новые рабочие места: в недавних проектах задействовано 50 жителей общины. На международной выставке путешествий, бизнес-поездок и event-индустрии IFTM Top Resa 2023 в Париже GoToDili была представлена как успешный кейс локального управления развитием туристического направления.
Еще один партнер Impulse MC по туристическому развитию — креативное агентство TimeTo, организатор крупных фестивалей, которые привлекают в Дилижан большое количество людей и помогают развиваться местному бизнесу. Летом 2023 года в Дилижане TimeTo провело два крупных фестиваля, которые посетили больше 7 500 гостей со всего мира. В июле прошел GASTROFEST с участием 22 ресторанов из разных регионов Армении. А в августе — Dilijan Wine Fest, где были представлены 40 армянских винодельческих домов и ресторанов.
Благоустройство территорий
Формирование благоприятной городской среды — важная часть общественно-экономического процветания городов. Понимая эту роль Impulse MC в 2023 году запустил направление «благоустройство территорий», которое реализует ее дочерняя организация EcoToon. Компания оказывает услуги самого широкого профиля. Озеленение и благоустройство территорий, строительство и ремонт зданий, сооружений и их инженерных сетей (электроснабжение, водоснабжение и отопление), декор, техническое обеспечение мероприятий, инженерные решения и перевозка грузов — все, что делает жизнь человека более удобной и безопасной.
Справка:
Impulse Management Company — холдинговая компания по управлению активами и инвестициями в сферах девелопмента и развития территорий. Компания разрабатывает и реализует стратегии инвестирования в девелоперские проекты, управляет коммерческими продуктами в сфере индустрии гостеприимства, занимается девелопментом полного цикла объектов жилой и коммерческой недвижимости, развивает брендинг территорий, раскрывает потенциал регионов через разработку туристических продуктов. Для эффективного и комплексного решения всех задач Impulse MC реализует проекты по направлениям через дочерние компании (Impulse Business Management, EcoToon) и в партнерстве с отдельными фондами и организациями: DDF (социальная политика), GoToDili и TimeTo (туристическое развитие). Impulse Management Company ведет свою деятельность при поддержке Фонда Рубена Варданяна.
Impulse Business Management — дочерняя компания Impulse Management Company, которая специализируется на управлении различными активами в сфере гостиничной и туристической инфраструктуры в Армении. В портфолио компании входит управление такими объектами, как самая длинная в мире реверсивная канатная дорога «Крылья Татева», социальное кафе Cafe #2, гостевой комплекс «Тун Армени», самый длинный в Армении веревочный парк VereV, Городской парк Дилижана и др.
Фонд развития Дилижана (Dilijan Development Foundation, DDF) — некоммерческая организация, созданная с целью поддержания и развития общественных, экологических, культурных и социальных инициатив в городе Дилижане. При поддержке фонда запущены детская футбольная академия «Импульс», экологическая инициатива Eco Dili, социальный ветеринарный пункт «Котопёс», построены современные и безопасные детские площадки для жителей Дилижана.
GoToDili — организация по управлению туристическим направлением. Проект нацелен на создание и поддержание положительного имиджа Дилижана, популяризацию его как направления для поездок, увеличение туристического потока и формирование позитивных впечатлений гостей города.
TimeTo — креативное агентство, которое специализируется на организации крупных фестивалей и других тематических мероприятий в Армении. При выборе места проведения событий предпочтение отдается региональным городам Армении в целях развития внутреннего туризма и поддержки локального бизнеса.
EcoToon — ландшафтно-строительная компания, которая занимается озеленением территорий, техническим обслуживанием и комплексной эксплуатацией объектов недвижимости. Дочерняя организация Impulse Management Company.