«Իմպուլս» ֆուտբոլային ակադեմիան տոնում է իր առաջին տարեդարձը
Դիլիջանի ֆուտբոլի մանկական ակադեմիան նշում է իր առաջին տարեդարձը և ամփոփում առաջին արդյունքները։ Տարվա ընթացքում 200-ից ավելի երեխաներ դարձան ակադեմիայի սաներ, հաղթանակներ են տարվել տեղական և արտագնա խաղերում, իսկ հիմնական կազմը դարձավ Հայաստանի սիրողական լիգայի պաշտոնական խաղերի մասնակից։
2023 թվականին Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը (Dilijan Development Foundation, DDF) քաղաքում բացեց ֆուտբոլի մանկական ակադեմիա։ Դիլիջան համայնքի համար սա դարձավ մեծ և սպասված իրադարձություն. մեկ տարվա ընթացքում այստեղ եկան մարզվելու 5-ից 16 տարեկան ավելի քան երկու հարյուր երեխաներ, այդ թվում՝ աղջիկներ։
Ակադեմիայի թիմերն անցկացրել են ավելի քան 600 մարզումներ, մասնակցել են 12 տեղական և արտագնա հանդիպումների, որտեղ հանդիպել են Տավուշի մարզից և Երևանից ժամանած մրցակիցների հետ։ Տարվա ընթացքում նրանք տարել են 7 հաղթանակ և խփել 35 գոլ։ Տղաների հիմնական թիմը հանդես է գալիս Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հովանու ներքո անցկացվող Հայաստանի սիրողական լիգայի պաշտոնական խաղերում։
DSC04098.jpg
Պատանի մարզիկներին մարզում է մարզիչների միջազգային թիմը։ Ակադեմիան մշակել է առանձին ուսումնական ծրագիր տարբեր տարիքային խմբերի համար։ Բացի ֆիզիկական զարգացումից և ֆուտբոլային հմտություններից, մարզումները նախատեսված են զարգացնելու առաջնորդի որակներ․ սովորեցնում են նպատակներ դնել և հասնել դրանց:
Այսօր այստեղ երեխաների հետ աշխատում են ռուս և հայ մարզիչներ։ Ակադեմիայի մարզական տնօրեն և մարզիչ Ալեքսանդր Գոլովենկովը երկար տարիներ երեխաներին դասավանդել է Մոսկվայի Barcelona և Millennium United դպրոցներում և մերձմոսկովյան ՀՄՍԴ «Իստրա» մանկապատանեկան մարզադպրոցում։
«Իստրա»-ի նրա գործընկերը՝ ավագ մարզիչ Ֆիլիպպ Սնիխովսկին, աշխատել է նաև «Կրասնոդար» ակադեմիայում։ «Իմպուլս»-ի մեկ այլ մարզիչ է ծնունդով դիլիջանցի, Նարեկ Դավթյանը, ով տեղի մարզադպրոցի շրջանավարտ է, Հայաստանի ֆուտսրահի բարձրագույն խմբի նախկին խաղացող։
«Մեր խնդիրը կոնկրետ համայնքում միայն առողջ ապրելակերպի հանրայնացումն ու սպորտի զարգացումը չէ։ Մենք վստահ ենք, որ Դիլիջանի վերադարձը երկրի ֆուտբոլային կյանք կբարձրացնի քաղաքի ճանաչելիությունը և արժանի մրցակցություն ստեղծելով այլ ակումբների հետ՝ կբարձրացնի հայկական ֆուտբոլի ընդհանուր մակարդակը»,− ​​նշում են ակադեմիայում։
photo3.jpg
Հետագայում «Իմպուլս» մանկական թիմերը հանդես կգան արդեն պաշտոնական մրցաշարներում՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հովանու ներքո։ Իսկ հիմնական թիմը նախատեսում է դուրս գալ պրոֆեսիոնալ՝ առաջին դիվիզիոն։
«Իմպուլս ֆուտբոլային ակադեմիա» նախագիծն իրականացվում է Impulse Management Company-ի աջակցությամբ, Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից 2012 թվականին մեկնարկած Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում։

Футбольная академия «Импульс» отмечает первую годовщину
Дилижанская детская футбольная академия отмечает свою первую годовщину и подводит первые итоги. За год воспитанниками академии стали больше 200 детей, одержаны победы в домашних и выездных матчах, основная команда стала участником официальных игр любительской лиги Армении.
В 2023 году «Фонд развития Дилижана» (Dilijan Development Foundation, DDF) открыл в городе детскую футбольную академию. Для общины Дилижана это стало большим и долгожданным событием: за год сюда пришло тренироваться больше двухсот детей в возрасте от 5 до 16 лет, в том числе девочки.
Команды академии провели более 600 тренировок, приняли участие в 12 домашних и выездных матчах, где встречались с соперниками из Тавушского марза и Еревана. За год ими одержано 7 побед, забито 35 мячей. Основная мужская команда выступает в официальных играх любительской лиги Армении, которая проходит под эгидой Федерации футбола Армении.
DSC04098.jpgТренирует юных спортсменов международный коллектив наставников. Для разных возрастных групп в академии разработана отдельная программа тренировок. Помимо физического развития и футбольных навыков они рассчитаны на воспитание лидерских качеств, учат ставить перед собой цели и достигать их.
Сегодня с детьми здесь работают российские и армянские тренеры. Александр Головенков — спортивный директор и тренер академии — много лет обучал детей в московских школах Barcelona и Millennium United и в подмосковной ДЮСШ «Истра». Его коллега по «Истре», старший тренер Филипп Сниховский, работал также в академии «Краснодар». Еще один тренер «Импульса», Нарек Давтян, — уроженец Дилижана, воспитанник местной спортшколы и бывший игрок высшей лиги Армении по футзалу.
«Наша задача — не только популяризация здорового образа жизни и развитие спорта в отдельной общине. Мы уверены, что возвращение Дилижана в футбольную жизнь страны повысит узнаваемость города и, создав достойную конкуренцию другим клубам, поднимет общий уровень армянского футбола», — говорят в академии.
photo3.jpg В будущем детские команды «Импульс» будут играть уже в официальных соревнованиях под эгидой Федерации футбола Армении. А основная команда планирует выйти в профессиональный, первый дивизион.
Проект футбольная академия «Импульс» реализуется при поддержке Impulse Management Company в рамках программы развития Дилижана, запущенной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд в 2012 году.