«Իմպուլս» ֆուտբոլային ակադեմիան տոնում է իր առաջին տարեդարձը
Դիլիջանի ֆուտբոլի մանկական ակադեմիան նշում է իր առաջին տարեդարձը և ամփոփում առաջին արդյունքները։ Տարվա ընթացքում 200-ից ավելի երեխաներ դարձան ակադեմիայի սաներ, հաղթանակներ են տարվել տեղական և արտագնա խաղերում, իսկ հիմնական կազմը դարձավ Հայաստանի սիրողական լիգայի պաշտոնական խաղերի մասնակից։
2023 թվականին Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը (Dilijan Development Foundation, DDF) քաղաքում բացեց ֆուտբոլի մանկական ակադեմիա։ Դիլիջան համայնքի համար սա դարձավ մեծ և սպասված իրադարձություն. մեկ տարվա ընթացքում այստեղ եկան մարզվելու 5-ից 16 տարեկան ավելի քան երկու հարյուր երեխաներ, այդ թվում՝ աղջիկներ։
Ակադեմիայի թիմերն անցկացրել են ավելի քան 600 մարզումներ, մասնակցել են 12 տեղական և արտագնա հանդիպումների, որտեղ հանդիպել են Տավուշի մարզից և Երևանից ժամանած մրցակիցների հետ։ Տարվա ընթացքում նրանք տարել են 7 հաղթանակ և խփել 35 գոլ։ Տղաների հիմնական թիմը հանդես է գալիս Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հովանու ներքո անցկացվող Հայաստանի սիրողական լիգայի պաշտոնական խաղերում։
DSC04098.jpg
Պատանի մարզիկներին մարզում է մարզիչների միջազգային թիմը։ Ակադեմիան մշակել է առանձին ուսումնական ծրագիր տարբեր տարիքային խմբերի համար։ Բացի ֆիզիկական զարգացումից և ֆուտբոլային հմտություններից, մարզումները նախատեսված են զարգացնելու առաջնորդի որակներ․ սովորեցնում են նպատակներ դնել և հասնել դրանց:
Այսօր այստեղ երեխաների հետ աշխատում են ռուս և հայ մարզիչներ։ Ակադեմիայի մարզական տնօրեն և մարզիչ Ալեքսանդր Գոլովենկովը երկար տարիներ երեխաներին դասավանդել է Մոսկվայի Barcelona և Millennium United դպրոցներում և մերձմոսկովյան ՀՄՍԴ «Իստրա» մանկապատանեկան մարզադպրոցում։
«Իստրա»-ի նրա գործընկերը՝ ավագ մարզիչ Ֆիլիպպ Սնիխովսկին, աշխատել է նաև «Կրասնոդար» ակադեմիայում։ «Իմպուլս»-ի մեկ այլ մարզիչ է ծնունդով դիլիջանցի, Նարեկ Դավթյանը, ով տեղի մարզադպրոցի շրջանավարտ է, Հայաստանի ֆուտսրահի բարձրագույն խմբի նախկին խաղացող։
«Մեր խնդիրը կոնկրետ համայնքում միայն առողջ ապրելակերպի հանրայնացումն ու սպորտի զարգացումը չէ։ Մենք վստահ ենք, որ Դիլիջանի վերադարձը երկրի ֆուտբոլային կյանք կբարձրացնի քաղաքի ճանաչելիությունը և արժանի մրցակցություն ստեղծելով այլ ակումբների հետ՝ կբարձրացնի հայկական ֆուտբոլի ընդհանուր մակարդակը»,− ​​նշում են ակադեմիայում։
photo3.jpg
Հետագայում «Իմպուլս» մանկական թիմերը հանդես կգան արդեն պաշտոնական մրցաշարներում՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հովանու ներքո։ Իսկ հիմնական թիմը նախատեսում է դուրս գալ պրոֆեսիոնալ՝ առաջին դիվիզիոն։
«Իմպուլս ֆուտբոլային ակադեմիա» նախագիծն իրականացվում է Impulse Management Company-ի աջակցությամբ, Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից 2012 թվականին մեկնարկած Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակներում։

Dilijan Children's Football Academy "Impulse" celebrates its first anniversary and sums up the first results. During the year, more than 200 children became pupils of the academy, they won home and away matches. The main team became a participant in the official games of the Armenian Amateur League.
In 2023, Dilijan Development Foundation (DDF) opened a children's football academy in the city. This was a great and long-awaited event for the Dilijan community: more than 200 children aged 5 to 16 years, including girls, came here to train during the year.
The academy's teams conducted more than 600 training sessions, took part in 12 home and away matches, where they met with rivals from Tavush marz and Yerevan. During the year they won 7 times and scored 35 goals. The main men's team competes in the official games of the Armenian Amateur League, which is held under the auspices of the Armenian Football Federation.
DSC04098.jpgAn international team of mentors trains young athletes. The academy has developed a separate training program for different age groups. In addition to physical development and football skills, they develop leadership skills, teach them to set purposes and achieve them.
Today, Russian and Armenian coaches work there with children. Alexander Golovenkov, the sports director and coach of the academy, has been teaching children for many years at the "Barcelona" and "Millennium United" schools in Moscow and at the "Istra Youth Sports School" near Moscow. His colleague at "Istra", senior coach Philip Snikhovsky, also worked at the Krasnodar Academy. Another coach of "Impulse", Narek Davtyan, is a native of Dilijan, a graduate of a local sports school and a former player of the Armenian top league in futsal.
"Our task is not only to promote a healthy lifestyle and develop sports in the community. We are confident that Dilijan's return to the football life of the country will increase the recognition of the city and, by creating worthy competition for other clubs, will raise the level of Armenian football," the academy representatives say.
In the future, "Impulse" children's teams will play in the official competitions of the Armenian Football Federation. The main team plans to enter the professional, first division.
The Impulse Football Academy project is being implemented with the support of Impulse Management Company within the framework of the Dilijan development program launched by Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend in 2012.