Բացվել է դրամահավաք Դիլիջանում բասկետբոլի խաղադաշտ կառուցելու համար
Դիլիջանում կա բարձրակարգ սպորտային ենթակառուցվածքների մեծ պակաս: Զբոսայգու զարգացման ծրագրի շրջանակներում և տեղի համայնքի առաջարկով նախատեսվում է կառուցել բասկետբոլի համալիր և անվտանգ խաղադաշտ։ Այն իրականացնելու համար «reArmenia» հարթակում սկսվել է դրամահավաք։ Յուրաքանչյուր նվիրատվություն ներդրում է հայկական սպորտի զարգացման գործում։
2022 թվականին «Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի» («Dilijan Development Foundation») նախաձեռնությամբ և Գևորգյանների ընտանիքի ֆինանսական աջակցությամբ Քաղաքային զբոսայգում բացվել է մարզման գոտի ունեցող բազմաֆունկցիոնալ խաղադաշտ։ Լավ կահավորված սպորտային գոտին մեծ տարածում է գտել տարբեր տարիքի բնակիչների շրջանում, ընձեռել է մի քանի սպորտաձևով զբաղվելու և քաղաքի բնակիչների սպորտային ժամանցի բազմազանության վրա դրական ազդեցություն թողնելու հնարավորություն: Սակայն աճող համբավը նվազեցնում է խաղադաշտի հասանելիությունը, և իրավիճակը հատկապես սուր է թիմային սպորտի շուրջ:
Ակտիվ հանգստի նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը խթանելու համար անհրաժեշտ է ընդլայնել սպորտով զբաղվելու համար հարմար տարածքը։ Քաղաքային հանրային քննարկումների ընթացքում նախ և առաջ որոշվեց ստեղծել բասկետբոլի համալիր խաղադաշտ՝ խաղացողների տրաֆիկը բաշխելով մասնագիտացված գոտիներում։ Այն կկառուցվի սթրիթբոլի հին փողոցային խաղադաշտի տեղում: Այս տարածքը վաղուց չի օգտագործվում՝ կոտրված մակերեսները, տարրական տեխնիկայի և լուսավորության բացակայությունը այն դարձնում են սպորտով զբաղվելու համար ոչ պիտանի։
Նոր խաղադաշտը կունենա այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է լիարժեք խաղի համար՝ գծանշումներով ռետինե մակերես, պրոֆեսիոնալ օղակներ, ցանկապատ, լուսավորություն և շրջակա տարածքի կանաչապատում: Բասկետբոլի խաղադաշտը կարևոր քայլ կլինի մանկապատանեկան սպորտին աջակցելու համար։ Այն կբարելավի Դիլիջանի մարզական ենթակառուցվածքը, կդիվերսիֆիկացնի քաղաքացիների ժամանցը և կնպաստի առողջ ապրելակերպի մասսայականացմանը։
Բասկետբոլի նոր խաղադաշտի կառուցման համար դրամահավաքն իրականացվում է «reArmenia» հարթակում։ Ցանկացած նվիրատվություն էական ներդրում կլինի դիլիջանցիների համար սպորտային պայմանների բարելավման գործում։ Դրամահավաքի հղումը.
Բասկետբոլի նոր խաղադաշտի կառուցումը Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու զարգացման ծրագրի մի մասն է։ Ամբողջական զարգացման ծրագրի մասին տեղեկություններ կարող եք ստանալ https://dilipark.am/ կայքում։

Fundraising has been launched for the construction of a basketball court in Dilijan
There is a large shortage of high-quality sports infrastructure in Dilijan. As part of the park renovation project and at the suggestion of the local community, it is planned to build a full-fledged and safe basketball court. To implement it, a fundraising has been launched on the “reArmenia” platform. Every donation is a contribution to the development of Armenian sports.
In 2022 a multifunctional site with a workout zone was opened in the Dilijan City Park upon the initiative of the Dilijan Development Foundation and with the financial support of the Gevorkyan family. A well-equipped sports area has become very popular among residents of different ages, providing the opportunity to engage in several sports and having a positive impact on the variety of sports leisure activities for city residents. But increased popularity reduces the availability of the site, and the situation is especially acute around team sports.
To promote the growing interest in active recreation, it is necessary to expand the space suitable for sports. At city public discussions, it was decided first of all to create a full-fledged basketball court, distributing the traffic of players into specialized zones. It will be built on the site of an old streetball field. This area has not been used for a long time: broken surfaces, lack of basic equipment and lighting make it unsuitable for sports.
The new site will have everything necessary for a full-fledged game: a rubber surface with markings, professional rings, fencing, light and landscaping of the surrounding area. The basketball court will be an important step in supporting children's and youth sports. It will improve the sports infrastructure of Dilijan, diversify the leisure time of citizens, and contribute to the popularization of a healthy lifestyle.
photo2.jpg
Fundraising for the construction of a new basketball court is being conducted on the reArmenia platform. Any donation will be a significant contribution to improving the conditions for sports for the residents of Dilijan. Fundraising link.
The construction of a new basketball court is part of the Dilijan City Park renovation project. You can get information about the full renovation project on website https://dilipark.am/en